Kamery live
prognoza pogody

“Chcielibyśmy zrobić akcję, która mogłaby poprawić powietrze w Nowym Targu” – PSG planuje uruchomić program aktywizacji nieczynnych przyłączy gazowych

10 marca 2020 01:00
Wyciszenie Włącz dźwięk

Aż 28% istniejących przyłączy gazowych na terenie Nowego Targu nie jest używanych. To w sumie 539 sztuk na ogólną liczbę 1901 istniejących przyłączy. Polska Spółka Gazownictwa planuje uruchomienie w mieście programu aktywizacji tych nieczynnych.  “Robiliśmy test na obszarze województwa w czterech innych miejscach i wyniki tego testu okazały się pozytywne, stąd pomysł, aby tutaj zrobić coś podobnego” – mówił podczas wczorajszej Sesji Dariusz Mochocki z PGS S.A. 

28 % nieaktywnych przyłączy w Nowym Targu

Prawie 91 km sieci, 1997 odbiorców na koniec 2019 roku, 1901 przyłączy, z czego 539 nieczynnych – to liczby dotyczące aktualnego stanu gazyfikacji Nowego Targu. I choć w ciągu ostatnich 2-3 lat nastąpił znaczący wzrost zainteresowania przyłączeniem do sieci gazowej, rzadko dotyczy to już istniejących, ale nieaktywnych przyłączy. Dlatego Polska Spółka Gazownictwa planuje uruchomienie na terenie Nowego Targu programu aktywacji nieczynnych przyłączy. 

-Chcielibyśmy zrobić akcję, która mogłaby poprawić powietrze w Nowym Targu. Planujemy uruchomienie programu aktywizacji nieczynnych przyłączy na terenie Nowego Targu. Robiliśmy test na obszarze województwa w czterech innych miejscach i wyniki tego testu okazały się pozytywne, stąd pomysł, aby tutaj zrobić coś podobnego. Odbywa się to dwuetapowo – część pracy wykonują pracownicy gazowni, którzy podczas obchodów weryfikują potencjał odbiorców, a później przekazują te informacje firmie zewnętrznej, która  kontaktuje się z osobami, chodząc “od domu do domu”, rozmawiając i tłumacząc na jakich warunkach można to zrobić, jak wygląda kwestia dokumentacji, co należy przygotować – tłumaczył Dariusz Mochocki, Zastępca Dyrektora ds. Wsparcia Operacyjnego, z krakowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. Prosił miasto o wsparcie w nagłośnieniu akcji na stronie internetowej i na terenie urzędu, tak, “żeby mieszkańcy wiedzieli, że to nie są żadni akwizytorzy”. Zaproponował, by na etapie przekonywania klientów, przekazywać także informację na temat miejskich dofinansowań do wymiany kotłów. 

Duża ilość nieaktywnych przyłączy to pozostałość z czasów PRL-u, kiedy podłączano niemal wszystkich, bez względu na zainteresowanie czy opłacalność inwestycji. Dziś Urząd Regulacji Energetyki zabrania wykonywania inwestycji, które nie zwracają się w ciągu 30 lat. 

“Przyrost jest tak dynamiczny na poziomie oddziału, że choćbyśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie robić tego w tym tempie”

Wiadomo, że w ciągu trzech ostatnich lat nastąpił w Nowym Targu duży wzrost zainteresowania przyłączeniem do sieci gazowej. Na terenie miasta w realizacji jest obecnie 314 nowych przyłączy, z czego około 200 przeznaczonych jest do realizacji w tym roku. Największy skok – ponad 60% – odnotowano między rokiem 2017 i 2018, kiedy ilość wniosków o wydanie warunków przyłączenia wzrosła z 274 do 457 (w 2019 roku było ich 416). To przełożyło się na zawarcie 278 umów w 2018 i 306 w 2019 roku (dla porównania – w 2017 było ich 157), podwojenie ilości przyłączeń (z 88 do 175) i skokowy wzrost liczby odbiorców (z 1688 w 2017 roku do 1997 w roku ubiegłym). To wciąż jednak niewiele w porównaniu z innymi obszarami. Przyrost jest tak duży, że spółka nie jest w stanie nadążyć za tempem realizacji  inwestycji. 

-Przyrost w Nowym Targu jest odrobinę mniejszy, niż w obszarze działalności gazowni w Nowym Targu, dlatego, że mamy obszary, które gazyfikujemy i tam ten przyrost jest dużo większy, to są ilości w tysiącach. Przyrost ilości budowanych przyłączy gazowych jest pięciokrotny – tłumaczył Dariusz Mochocki, Zastępca Dyrektora ds. Wsparcia Operacyjnego, z krakowskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa – Stąd niestety wynikają pewne opóźnienia, zarówno z procedowaniem wniosku, jak i tempem i możliwościami wykonawstwa. Rynek stał się rynkiem wykonawcy, ceny rosną dramatycznie. Przyrost jest tak dynamiczny na poziomie oddziału, że choćbyśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie robić tego w tym tempie. Jeżeli chodzi o Nowy Targ, w tym roku pewnie zrealizujemy około 200 przyłączy. Patrząc na ilość podpisanych umów, mamy pracy na półtora roku niestety, a cały czas pojawiają się nowe wnioski.

Na lata 2020-2021, PSG zaplanowała wykonanie na terenie Nowego Targu 314 nowych przyłączy, na które są już zawarte umowy. Inwestycje będą lub już są realizowane na ulicach: Ceramicznej, Składowej, Klikuszówka (dolna część), Ustronie Górne, Halikowskiego, Niwa, Rekuckiego, Stawiska, Kowaniec, Oleksówki i Szuflów. Wykonanie inwestycji trwa zwykle około 2 lat od podpisania umowy.

Dzięki staraniom pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w terenie poprzez zachęcanie mieszkańców do wymian starych “kopciuchów” oraz współpracą z Polską Spółką Gazownictwa, na ul. Ogrodowej w Nowym Targu montowane są nowoczesne skrzynki gazowe, które pozwolą mieszkańcom ulicy na wymianę starych źródeł grzewczych opalanych paliwami stałymi na nowoczesne kotły na gaz z sieci, zwłaszcza, że na takie inwestycje można otrzymać dofinansowanie ze środków budżetu miasta w wysokości 5 tys. zł. Od ostatniej sesji Rady Miasta podpisano już 17 umów na ten cel, m. in. z ul. Ogrodowej.

/os

os 10.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również