Kamery live
prognoza pogody

“Chciałbym, aby centrum kultury było centrum dla wszystkich” – mówi dyrektor MCK

Przygotowanie do dzierżawy kawiarni, rekrutacja na wolne stanowiska pracy, nawiązanie współpracy z teatrami repertuarowymi, czy konkurs na nowy logotyp – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury przybliżał radnym Komisji Oświaty i Kultury szczegóły organizacyjne związane z rychłym otwarciem nowego obiektu. Nie brakło pytań o reaktywację DKF-u, szczegóły uroczystego otwarcia, współpracę z seniorami, czy możliwość włączenia stand-upów do oferty  MCK.

Większa kadra, nowy cennik i konkurs na logotyp MCK

-W tej chwili jesteśmy na etapie odbiorów przeprowadzanych przez miasto i czekamy na przekazanie budynku pod administrowanie Miejskiemu Centrum Kultury. Po przekazaniu zaczynamy przeprowadzkę i urządzanie się w nowym budynku, adaptowanie pomieszczeń do pełnionych funkcji, organizowanie biur. Zależy nam, aby jak najsprawniej to przeprowadzić i jak najszybciej rozpocząć działalność – mówił Andrzej Lichosyt, dyrektor MCK.

Przypomniał, że MCK będzie dysponował od teraz salą wielofunkcyjną na blisko 500 miejsc z projektorem filmowym i bardzo dobrym systemem nagłośnieniowym, co zapewni szerokie możliwości programowe.

-Oprócz tego dysponujemy salami specjalistycznymi: salą do rzeźby, czy ceramiki, w pewni wyposażoną w koła garncarskie, w profesjonalny piec do wypalania. Dysponujemy salą malarską, plastyczną, dwiema salami tanecznymi – mniejszą i większą, salą muzyczną i salą muzyczno-teatralną oraz czterema salkami do indywidualnych zajęć. Myślę, że to pozwoli nam zwiększyć i dostosować ofertę edukacyjną dla wszystkich grup wiekowych – referował dyrektor. Wiadomo, że już pojawiły się zapytania o sale muzyczne i taneczne, nie ma natomiast jeszcze ofert na małe salki. 

-Pracujemy w tym momencie nad nowym cennikiem, ponieważ zmieniły się warunki. Wiadomo, sale są dużo lepiej przystosowane, zapewniają większy komfort. Nastawiamy się na to, aby wybierać oferty działalności kulturalnej przede wszystkim – podkreślał dyrektor MCK – Przygotowujemy się także do dzierżawy kawiarni, która ma działać w MCK, a lada dzień ogłosimy konkurs na logotyp Miejskiego Centrum Kultury. Ponieważ jesteśmy po zmianie nazwy, logotyp nie jest już aktualny. Konkurs da możliwość wzięcia udziału wszystkim zainteresowanym i wyłoni najlepsze rozwiązanie.

Miejskie Centrum Kultury rozpoczęło też rekrutację na wolne stanowiska pracy.

-Jeżeli chodzi o sprawy kadrowe, w pierwszej kolejności uzupełniamy wakaty spowodowane urlopami – są to urlopy macierzyńskie, w tej chwili trzy plus jeden, który lada chwila nastąpi. Ze względu na ilość administrowanych budynków – będzie ich pięć – na pewno jesteśmy zobowiązani do zwiększenia kadry, zaczniemy od działu administracyjno-technicznego. Pierwsze ogłoszenia już pojawiły się na stronie internetowej.

Miejskie Centrum Kultury – tak wygląda nocą (galeria zdjęć)

Nowy obiekt – większe oczekiwania. O co wzbogaci się oferta Miejskiego Centrum Kultury?

Serię pytań rozpoczął radny Artur Kret. Pytał o szczegóły związane z dzierżawą kawiarni, zainteresowanie wynajmem sal, a także o to, czy oferta MCK poszerzy się o coś nowego. 

-Czy będzie coś innego, czego nie było do tej pory? Obiekt będzie robił wrażenie, przyciągał, więc oczekiwania urosną…

– Jest wiele takich inicjatyw, zaczęliśmy od Kulturalnej Strefy Kobiet. To jest taka inicjatywa, by kobiety miały swoje miejsce i czas w Miejskim Centrum Kultury, spotykały się regularnie. To bardzo fajnie zaczęło funkcjonować, jest pozytywnie odbierane. Były już warsztaty ikebany, planowane są warsztaty makramy. Oczywiście, sala daje różne nowe możliwości, więc projekcje filmowe będą częstsze niż do tej pory i planuję nawiązanie współpracy z teatrami profesjonalnymi, aby nasza oferta poszerzyła się o współpracę z teatrami repertuarowymi. Duże możliwości dają sale rzeźby, malarstwa, czy ceramiki, ponieważ teraz organizujemy zajęcia także dla dorosłych. Na terenie naszego miasta nie ma takiej oferty, tego nie było wcześniej. Będą ciekawe zajęcia taneczne, nowe style – odpowiadał dyrektor, dodając, że “przyjdzie czas, gdy będzie referował to szerzej”.  

-Dobrze to brzmi, mam pytanie odnośnie innych form, które do nas na dużą scenę nie dotarły, jak stand-upy. Wiem, że chłopaki od stand-upu rosną w siłę i potrafią zapełnić nawet duże sale. To jest skierowane do młodzieży, pokolenie przed nami preferowało kabarety. Wydaje mi się, że będzie to fajny kierunek – zasugerował radny Artur Kret. 

-Jestem otwarty na takie sugestie. Chciałbym, aby centrum kultury było centrum dla wszystkich, żeby każdy odnalazł tam swoje miejsce, osoby w każdym wieku. Stand-upy są elementem, który powinien znaleźć się w repertuarze. Jeżeli będzie zapotrzebowanie, będziemy zapraszać takich artystów – zapewnił dyrektor MCK. 

Na otwarcie – znany dyrygent i wyjątkowa orkiestra

Radny Leszek Mikołajski poprosił o uchylenie rąbka tajemnicy na temat otwarcia obiektu. 

-Oczywiście otwarcie jest zaplanowane i wszystko jest tu dograne. Cały czas nad nami “wisi” ewentualna pandemia i to jest zagrożenie, które może popsuć nam plany, a uważam, że koncert inauguracyjny powinien być przy pełnej widowni, dlatego cały czas obserwujemy tę sytuację. Nie mówię w szczegółach, ale to są zaawansowane rozmowy.  Mogę zdradzić, że będziemy gościć wyjątkową orkiestrę, będzie znany dyrygent. Będzie na pewno z klasą i dla wszystkich – zapewnił dyrektor Andrzej Lichosyt. 

“Seniorzy są dla nas bardzo ważni”

O współpracę MCK ze środowiskiem seniorów zapytała Grażyna Burdyn z nowotarskiego Klubu Senior+.

-Czy pan dyrektor przewiduje współpracę z seniorami? Czy będziemy zapraszani na różne wydarzenia kulturalne, w których my również, jako seniorzy możemy brać udział? Bardzo dużo robi się dla dzieci, młodzieży, a seniorzy gdzieś tam “zrobili swoje i odeszli”. Chcielibyśmy zaistnieć i też brać udział – mówiła przedstawicielka nowotarskich seniorów. 

-Seniorzy są dla nas bardzo ważni, to duża część naszej publiczności, dlatego w zasadzie większość wydarzeń i warsztatów jest pomyślana tak, aby również seniorzy mogli w nich aktywnie uczestniczyć. Absolutnie myślimy o tym, oferta jest szeroka, to są też warsztaty malarskie i z ceramiki, będziemy państwa zapraszać, wysyłać zaproszenia i miło będzie nam państwa gościć. Na pewno też będziecie tworzyć to Miejskie Centrum Kultury – zapewnił dyrektor MCK. 

-Chodzi mi o to też, że mamy w Nowym Targu stworzony chór senioralny, przy Urzędzie Miasta i też chcielibyśmy się pokazać ze swoją twórczością artystyczną, aby nas też mieć w programie od czasu do czasu – uszczegółowiła Grażyna Burdyn. Dyrektor zaproponował spotkanie i rozmowę w celu omówienia konkretów. Dodał, że dzień wcześniej na temat potrzeb i oczekiwań seniorów rozmawiał już z Markiem Bochowiczem z Nowotarskiej Rady Seniorów. 

O plany ewentualnego powrotu do tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych zapytał na koniec przewodniczący komisji Leszek Pustówka. 

-Absolutnie tak, wracamy do tych dobrych tradycji. Dobre kino powinno być w MCK projektowane, na pewno taka oferta będzie – odpowiedział dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. 

Otwarcie nowego obiektu planowane jest na przełom listopada i grudnia. 

os 14.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Evik 17:33 21.11.2021

Tak seniorzy są ważni kobiety ale najmniej jest powiedziane o naszych nastolatkach o naszych dzieciach aby miały miejsce rozwinąć swoje zainteresowania Spędzić wolny czas tak wiele im obiecywano Dzieci i młodzież nie mają w mieście żadnej rozrywki Są dzieci które nie pochodzą tylko z zamożnych rodzin Moim zdaniem dzieci i młodzież na pierwszym miejscu powinny znaleźć coś dla siebie Zawsze taka placówka kojarzyła mi się Młodzieżowy Dom Kultury Miejskie Centrum Kultury dla seniorów Dla dziadków klub szachowy dla babć aerobik dobre niech się rozwijają seniorzy a dzieci niech stoją pod klatkami i uczą się patologi

sensej 08:45 14.10.2021

Seniorzy zjedzą Nowego jak budowlańcy zjedli pegaza

Zobacz również