Burmistrz z absolutorium: “Ważne jest, aby etyka pracy zawsze się broniła”
Głośne oklaski skwitowały uchwałę absolutoryjną, która zapadła na sesji Rady Miasta zorganizowanej dokładnie w 674. rocznicę nadania Nowemu Targowi praw miejskich przez miłościwie wówczas panującego Kazimierza Wielkiego. Za udzieleniem burmistrzowi Grzegorzowi Watysze absolutorium z wykonania budżetu w 2019 roku opowiedziało się osiemnastu radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a głosów sprzeciwu nie było. Materiał filmowy z wydarzenia – w “Przeglądzie Tygodniowym”.
Absolutoryjne głosowanie poprzedziło uzyskanie przez burmistrza votum zaufania, także przyjęcie sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu.
To ostatnie przedstawiał skarbnik miasta, Łukasz Dłubacz, podkreślając, że – historycznie rzecz biorąc – kwoty dochodów i wydatków były w ubiegłym roku na najwyższym poziomie. Zadłużenie planowane pierwotnie na 30 milionów zł udało się ostatecznie zredukować do 26 milionów. Nadwyżka budżetowa wyniosła 9,5 miliona, a nadwyżka operacyjna, która najlepiej pokazuje kondycję miasta – również osiągnęła rekordową wysokość 21 milionów. Plan inwestycyjny został zrealizowany w 96 procentach. Te argumenty miały potwierdzać dobre gospodarowanie samorządowymi środkami i były nie do odparcia.
Poza Regionalna Izbą Obrachunkową, której opinia jest proceduralnym wymogiem, pochlebne oceny wystawili burmistrzowi przewodniczący wszystkich merytorycznych komisji Rady.
Jacenty Rajski, jako przewodniczący komisji finansów, gospodarki komunalnej i rozwoju, przypomniał największe inwestycje, które zdecydowały o tym, że miniony rok był aż tak dobry, czyli:
– budowę łącznika Niwa – Grel przy 50-procentowym dofinansowaniu z budżetu państwa
– przebudowę górnej części ul. Szaflarskiej z większościową partycypacją powiatu
– stworzenie węzła przesiadkowego wraz z przebudową ul. Kolejowej przy dofinansowaniu z budżetu państwa
– dawno oczekiwaną przebudowę zlewni potoku Skotnica
– rozpoczęcie rozbudowy i modernizacji Miejskiego Ośrodka Kultury
– modernizację części hotelowej Hali Gorce
– modernizację alejek na cmentarzu
W 2019 roku udało się wykonać w sumie 33 inwestycyjne zadania na kwotę 25 mln zł, z czego 12 mln 683 tys. stanowiło dofinansowanie.
-W imieniu własnym i chyba większości członków komisji uważam, że to był udany rok – mówił Jacenty Rajski – Wykonane inwestycje znacznie poprawiły estetykę miasta i jego funkcjonalność, szczególnie dworze kolejowy, który był koszmarem dla naszego miasta.
Jak przedkładali szefowie komisji, był to rok dobry i dla opieki społecznej, i dla mieszkaniówki, i dla kultury, sportu i rekreacji, ale także dla działań przeciwpożarowych i poprawy bezpieczeństwa.
-Chciałbym pogratulować panu burmistrzowi odwagi za podjęcie decyzji o rozpoczęciu remontu MOK i hotelu hali Gorce. Uważam, że to była bardzo słuszna decyzja dla rozwoju miasta – mówił radny Krzysztof Sroka, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Zarzuty niektórych radnych, że Nowy Targ słabo rozwija się w sferze turystyki, dzielnie odpierał wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek, wskazując na trzy ośrodki hotelowe i kilometry rowerowych ścieżek. Radna Ewa Pawlikowska upominała się jednak na przyszłość o łaskawsze spojrzenie w stronę Gorców.
O udzielenie absolutorium – wnioskowała, jak każe procedura – radna Danuta Sokół w imieniu komisji rewizyjnej.
Dziękując za udzielone votum zaufania i absolutorium, burmistrz mówił:
– Pewnie tę radość i entuzjazm tłumi dzisiejsza sytuacja, podobnie jak tłumi nas noszenie masek, ograniczając dostęp powietrza i oddychanie pełną piersią, ale tym niemniej chciałem podziękować całej Radzie Miasta za współpracę, za to, że przy tworzeniu budżetu i jego realizacji jesteśmy aktywni, dyskutujemy, rozmawiamy na komisjach, żeby wypracować najlepsze rozwiązania. Budżet miasta i zadania realizowane są przez Urząd i wszystkie jednostki, dlatego w pierwszym rzędzie chcę podziękować moim zastępcom, panu skarbnikowi, pani sekretarz ubiegłorocznej Stanisławie Szołtysek, wszystkim naczelnikom, kierownikom, dyrektorom miejskich jednostek i prezesom. Proszę też przekazać swoim podwładnym słowa podziękowania za to dzieło, które dzisiaj uzyskało skwitowanie. Miejmy nadzieję, że dobrze wykonana praca pozwoli nam przezwyciężyć trudności, w których znaleźliśmy się wskutek ogłoszonego stanu epidemii i turbulencji z tym związanych. Ale mam nadzieję, że – trzymając mocno stery – wyjdziemy z tych zawirowań i znów wejdziemy na drogę szybkiego rozwoju; drogę, na której ten chwilowy przestój martwego sezonu między zimą a latem był nam potrzebny na refleksję o tym, co w życiu ważne, a myślę, że ważne jest, aby etyka pracy zawsze się broniła. I w tym duchu, współpracując, jestem przekonany, że będziemy szli dalej – dla dobra mieszkańców, dla dobra naszej małej ojczyzny, której tutaj wszyscy ślubowaliśmy służyć.
tekst. Anna Szopińska
fot. os
Komentarze