Kamery live
prognoza pogody

Burmistrz o otwarciu MCK: “Liczymy, że będzie to wydarzenie, które zapisze się w pamięci”

16 listopada 2021 18:10

W Miejskim Centrum Kultury trwają ostatnie przygotowania do wielkiego otwarcia, które Nowy Targ już od jutra będzie świętował podczas odbywających się przez trzy dni z rzędu koncertów. “Nie możemy doczekać się jutrzejszego wieczoru, mam nadzieję, że będzie niezapomniany” – mówił podczas dzisiejszego briefingu burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. Dyrektor MCK Andrzej Lichosyt zapewnił, że będzie starał się w przyszłości organizować podobne wydarzenia. 

Burmistrz o otwarciu MCK:

Aby gwiazdy chciały zabłysnąć – musi być odpowiedni obiekt

-Doczekaliśmy dnia, kiedy możemy pochwalić się efektem naszej pracy. Cieszymy się, że udało się przygotować huczne otwarcie, bo całe trzy dni koncertowe to na pewno duże wydarzenie –  mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – Ci artyści nie występowali jeszcze w Nowym Targu, bo dopiero teraz jest możliwość goszczenia artystów, którzy wnikliwie badają miejsce, gdzie im przyjdzie występować. Nie możemy doczekać się jutrzejszego wieczoru, mam nadzieję, że będzie niezapomniany. Liczymy, że będzie to wydarzenie, które zapisze się w pamięci. Już odbija się szerokim echem daleko poza miastem. Będzie to na pewno piękny koncert z udziałem wybitnych artystów. 

Co do szczegółów piątkowego wieczoru, wiadomo, że otworzy go oficjalna gala, podczas której nie braknie podsumowania inwestycji i podziękowań dla tych,  którzy “wspierali ją z całego serca”. Wydarzenie poprowadzi dyrektor MCK Andrzej Lichosyt wspólnie z żoną, aktorką i wokalistką Wiktorią Węgrzyn-Lichosyt. 

Sobotni wieczór – z koncertem promującej nową płytę Darii Zawiałow – to ukłon w stronę młodszych mieszkańców, z kolei niedziela – to kontynuacja dobrze przyjętego wcześniej cyklu “Nowotarżanie dla nowotarżan”. 

-Nasi artyści, którzy pierwsze kroki nieraz stawiali właśnie w MOK-u, z Septymą, będą mieli okazję zaśpiewać największe przeboje Krzysztofa Krawczyka – mówił burmistrz Grzegorz Watycha. 

Niedzielne wydarzenie utrzymane w formule “Tribute to…” poprowadzi znany dziennikarz muzyczny, konferansjer i prezenter Artur Orzech. Po każdym z koncertów dla gości będzie przygotowany poczęstunek w przestrzeni kawiarnianej mieszczącej się w patio. Bilety na weekendowe koncerty wciąż są jeszcze w sprzedaży. 

Kino, koncerty, spektakle i…bilety on-line

Choć obecnie nie ma możliwości zakupu biletów on-line na wydarzenia organizowane przez MCK, już wkrótce ma się to zmienić – wraz z nową stroną internetową, pojawi się także elektroniczna platforma do sprzedaży biletów. Z pewnością będzie przydatna – w przyszłości możemy spodziewać się w nowym obiekcie innych dużych wydarzeń. 

-Będę starał się podobne rzeczy organizować, oczywiście w miarę możliwości – mówi Andrzej Lichosyt, dyrektor MCK – Ten koncert jest wyjątkowy, staraliśmy się zorganizować coś szczególnego. Orkiestra symfoniczna, maestro Krzesimir Dębski, muzycy z najwyższej ligi. Nawet ten program, który mamy, pokazuje jakąś nową zmianę i nowy kierunek. Będziemy starali się przygotowywać różnorodną ofertę – żeby zawsze było na wysokim poziomie, z klasą, ale różnorodnie, dla różnych grup. Sala widowiskowa to sala wielofunkcyjna. Oprócz tego, że mamy lepsze możliwości organizowania koncertów, spektakli teatralnych, będziemy mogli organizować seanse filmowe. Będziemy godzić te trzy funkcje – zapowiada dyrektor. 

Poza salą widowiskową, w obiekcie znajduje się wiele innych sal: prób, muzyczna, teatralna, dwie baletowe – taneczne, warsztatowa, plastyczna, czy ceramiczna. Harmonogramy na wynajem pomieszczeń są już przygotowane, a zapisy ruszą wkrótce po otwarciu obiektu.

-Obiekt nie będzie służył tylko mieszkańcom Nowego Targu, czy powiatu, ale też gościom wypoczywającym w okolicy – stwierdza burmistrz – Jest też możliwość wykorzystania obiektu na kongresy, konferencje. Pod tym kątem była przygotowywana sala konferencyjna – nawet pod spotkania biznesowe, czy szkolenia.

Kolejny cel – powiatowo-miejska biblioteka

W MCK swoją lokalizację nadal będzie miała sala regionalna Związku Podhalan, w struktury obiektu nie wraca natomiast biblioteka z czytelnią -Budowa powiatowo-miejskiej biblioteki to jedno z głównych wyzwań dla miasta na najbliższą przyszłość – stwierdziła wiceburmistrz Nowego Targu Joanna Iskrzyńska – Steg. 

Również działalność wystawiennicza będzie prowadzona poza głównym obiektem MCK: -Główną przestrzenią wystawienniczą będzie budynek wieży wodnej. Pierwsza z wystaw jest przygotowana. Tutaj we foyer będzie można organizować mniejsze wystawy, ale to wieża wodna będzie służyła jako galeria, przestrzeń wystawiennicza – mówił dyrektor Lichosyt. 

Przebudowa obiektu MCK trwała dwa lata. Pochłonęła ponad 35 mln zł (28,5 mln po odzyskaniu podatku VAT), jednak na inwestycję udało się zdobyć wysokie dofinansowanie na poziomie 83%. Środki pochodziły z funduszy rządowych (przeznaczonych dla gmin górskich oraz przyznanych w ramach tarczy antykryzysowej) i z regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego w ramach programu rewitalizacji.

W wyniku remontu, budynek zmienił się nie do poznania. Mocno wysłużona sala widowiskowa została podniesiona i zwiększona do 500 miejsc, a gruntownej rewitalizacji poddano nie tylko wnętrze obiektu, ale i jego otoczenie. Poza wieloma specjalistycznymi pracowniami i profesjonalną, wyposażoną w nowoczesny sprzęt salą widowiskową, budynek zyskał windę, kawiarnię, a także klimatyczną, obszerną przestrzeń na dachu z widokiem na Gorce – idealną do organizacji latem kulturalnych wydarzeń w plenerze, takich jak kino pod chmurką, czy koncerty. Kanciasta, nowoczesna bryła obiektu dobrze wpisuje się w otoczenie i świetnie koresponduje z sąsiednimi budynkami. 

-Mam nadzieję, że ten weekend to będzie mocne uderzenie, mocne otwarcie. Inwestycja rzeczywiście spora. Dzisiaj patrząc z tej perspektywy czasu odczuwam dużą satysfakcję z tego, że udało się doprowadzić do takiej kompleksowej przebudowy, bo myślę, że efekt końcowy  rozwieje wątpliwości, czy narzekania, jakie pojawiały się w trakcie – wyraził nadzieję burmistrz Nowego Targu. 

W obiekcie trwają ostatnie przygotowania do jutrzejszej gali, zaplanowanej na godzinę 18:00. 

os 16.11.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również