Kamery live
prognoza pogody

Burmistrz na Placu Kombatantów – “Niech pamięć pozostanie”

Nowotarskie obchody upamiętniające 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej miały miejsce najpierw w kościele Świętej Katarzyny, a później na Placu Kombatantów pod ścianą “Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego”. Tegorocznym obchodom towarzyszyło dodatkowo otwarcie wystawy historycznej w Muzeum Podhalańskim.

Burmistrz na Placu Kombatantów -

Uroczystości 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny i Poległych o godz. 10:30 w kościele Świętej Katarzyny. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz na Plac Kombatantów pod ścianę “Pamięci ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego”, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe, delegacje oraz orkiestra.

Zgromadzonych witał dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, Bolesław Bara odczytując wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego “Elegia o … [chłopcu polskim]” oraz cytując słowa św. Jana Pawła II.

Kolejnym elementem uroczystości było odśpiewanie Hymnu Polski przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, odczytanie Apelu Pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje. Obecni byli przedstawiciele władz miasta z Burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele, władze powiatu z Urzędującym Członkiem Zarządu Bogusławem Waksmundzkim, senator Jan Hamerski, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele Związku Podhalan, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Związku Kombatantów, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacje służb mundurowych, harcerze, uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i średnich oraz liczne związki.

“Coraz mniej jest między nami świadków tych wydarzeń, żołnierzy, którzy walczyli z bronią w ręku o odzyskanie wolności przez naszą ojczyznę. Ale pamięć niech pozostanie – pamięć, która nas ma motywować do tego, żeby pokój i wolność były zawsze przed nami, w naszych myślach i naszą troską” – mówił podczas uroczystości Burmistrz Grzegorz Watycha.

W ramach części artystycznej zaprezentowała się grupa wokalna “Septyma”. Na koniec udano się do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego na otwarcie wystawy pt. “Skrzydła Niepodległej. Nieznani i zapomniani podhalańscy lotnicy” organizowanej w ramach programu “Nowy Targ na drodze ku Niepodległości – nowotarżanie w walce o suwerenność Polski”.

Aleksandra Kokalik 01.09.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
...... 10:36 03.09.2018

A Robcio Kowalski na burmistrza nie kandyduje? Niemożliwe!

Zobacz również