nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

W Budżecie Obywatelskim 2020 – 7 projektów przeznaczonych do realizacji. Są wyniki głosowania mieszkańców.

Aktywizacja kulturalna i sportowo-rekreacyjna mieszkańców parafii pw. św. Jana Pawła II, wsparcie działań poszukiwawczo-ratowniczych OSP Nowy Targ i Grupy Podhalańskiej GOPR, Nowotarski Rower Miejski i Piracki Plac Zabaw na Nowotarskiej Strefie Relaksu – to pierwsza czwórka projektów, które zdobyły najwięcej głosów mieszkańców i będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku. Łącznie do realizacji zakwalifikowano 7 zadań – 3 inwestycyjne i 4 „miękkie”. 

W głosowaniu, które trwało od 11 września do 1 października wzięło udział 2179 mieszkańców – to o ponad 130 więcej, niż rok temu. Większość głosów (1179) oddanych zostało on-line. W głosowaniu wybierano spośród 16 zadań, z których połowa – były to zadania inwestycyjne, druga połowa – tzw. projekty „miękkie”. Do rozdysponowania była pula 500 tys. zł – zmniejszona o połowę z  1 mln zł decyzją Rady Miasta, która postanowiła, wzorem innych samorządów, przeznaczyć te środki na walkę ze smogiem. Z kwoty pół miliona, 450 tys. przeznaczonych zostało na projekty twarde. 

Pierwsze miejsce w rankingu z 1130 głosami zajęło dobrze znane już z wcześniejszych edycji zadanie Aktywizacja kulturalna i sportowo-rekreacyjna mieszkańców Parafii pw. św. Jana Pawła II – czyli przede wszystkim letni festyn parafialny, organizowany na placu przy kościele. Koszt projektu to 15 tys. zł.

Na drugim miejscu, z 850 punktami uplasował się wspólny projekt Podhalańskiej Grupy GOPR i OSP Nowy Targ – również znana mieszkańcom, trzecia już edycja szkoleń z pierwszej pomocy oraz wsparcia działań poszukiwawczo-ratowniczych. To inwestycyjne zadanie oszacowane na kwotę 150 tys. zł, podobnie jak dwa kolejne – Nowotarski Rower Miejski (820 punktów) i Piracki Plac Zabaw przy Strefie relaksu (786 punktów), również przeznaczone do realizacji.

Pierwsze z zadań zakłada stworzenie systemu wypożyczalni rowerów na terenie miasta. Powstanie kilka punktów, w których będzie można wypożyczyć lub oddać rower. W ramach zadania planuje się zakup 30 sztuk rowerów. 

Piracki Plac Zabaw to pomysł – jak przyznał pan burmistrz – wpisujący się w miejskie plany dotyczące Nowotarskiej Strefy Relaksu i umiejscowienia na niej pirackiego statku z prawdziwego zdarzenia. 

Realizacji doczekają się też takie projekty miękkie, jak: „Niewidomi nie gryzą” (566 głosów,1 5 tys. zł), festyn na os. Niwa (548 głosów, 15 tys. zł) i gimnastyka aqua dla seniorów (242 głosy, 11,5 tys. zł). Ostatnie z zadań będzie dofinansowane kwotą 6 tys. zł z innych środków. 

Największym przegranym tegorocznej edycji jest projekt rozbudowy skateparku, który zdobył 757 głosów, plasując się na 2. miejscu jeśli chodzi o ilość głosów oddanych on-line (723 i tylko 34 papierowe) i na 5. w ogólnym rankingu, jednak z uwagi na to, że miejsca 2-4 zajęły zadania sięgające po 150 tys. zł każde, czyli najwyższą możliwą ilość środków do pozyskania w ramach zadań inwestycyjnych, wyczerpały one całą pulę 450 tys. złotych przeznaczonych na inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. 

/os

 

8 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna
array(2) { [0]=> int(56) [1]=> int(68) }