Kamery live
prognoza pogody

Budowa wschodniej obwodnicy – postępuje w błyskawicznym tempie

Trwają intensywne prace nad budową tzw. wschodniej obwodnicy, czyli drogi łączącej ul. Waksmundzką z Aleją Tysiąclecia. Do niedawna trwały niemal wyłącznie prace podziemne, teraz rozpoczęły się te, które dają już realne wyobrażenie o przebiegu przyszłej drogi. Całość – włącznie z czterowlotowym rondem – ma być oddana do użytku jeszcze w grudniu tego roku. 

Budowa wschodniej obwodnicy – postępuje w błyskawicznym tempie

Głównym celem budowy dawno planowanej drogi łączącej ul. Waksmundzką z Al. Tysiąclecia jest odciążenie centrum, poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu w mieście. Droga ma też docelowo wyznaczyć na nowo linię zabudowy i zmienić wygląd tej części miasta. Wartość inwestycji to 6 mln 700 tys. złotych, jednak realizowana jest ona z aż 5 milionowym dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej, które udało się miastu pozyskać za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. 

Prace budowlane ruszyły już w styczniu tego roku, zaledwie miesiąc po przekazaniu placu budowy wyłonionemu drogą przetargu wykonawcy – dolnośląskiej firmie Eurovia S.A.

-Inwestycja jest o tyle trudna, że zakłada budowę ronda w ciągu drogi krajowej, ale tak duża i uznana na rynku firma z pewnością sobie z tym poradzi – mówił podczas podpisania umowy w listopadzie 2017 roku burmistrz Grzegorz Watycha  –  Mam nadzieję, że ta droga wyznaczy w jakiś sposób linię zabudowy i spowoduje, że zupełnie zmieni się wygląd tej części miasta. Dofinansowanie, które otrzymaliśmy ma pozwolić na zagospodarowanie i ożywienie tego terenu, wprowadzenie jakichś funkcji usługowych, czy produkcyjnych. Jest to ważna inwestycja, która będzie wpływała na wygląd całego otoczenia placu przy os. Bereki. Ten odcinek drogi będzie też  skłaniał ku temu, żeby dalej rozbudowywać ulicę Sikorskiego, bo to jest taki naturalny ciąg, żeby usprawnić ruch w mieście – połączenie ul. Sikorskiego z ulicą Szaflarską.

Do niedawna na Berekach trwały niemal wyłącznie prace podziemne, teraz rozpoczęły się te, które dają już realne wyobrażenie o przebiegu przyszłej drogi. Prócz ostatniego odcinka obwodnicy, w ramach tej inwestycji wykonane zostanie czterowlotowe rondo w ciągu Al. tysiąclecia u wylotu ul. Sikorskiego, chodniki, nasyp i mur oporowy, stalowe dwubiegowe schody, oświetlenie, jak również rekultywacja gruntów – niwelacja terenu, humusowanie i obsianie mieszanką traw.

/os

fot. pk/os

 

os 05.06.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

4 komentarze
Kierowca 14:00 14.08.2018

Od dzisiaj ogromne korki czy to aż do grudnia będzie Tak wyglądało horror

PO i SĘDZIOWSKA KASTA WON!!! 17:46 14.10.2018

W takiej miescinie korki.Ty masz pojecie co to sa korki? Malkonteci wiecznie zywi.

obwodnica 20:00 05.06.2018

obwodnicy centrum miasta. Ty cd naprawdę nie czaisz ???

cd 19:46 05.06.2018

jakiej obwodnicy Przecież to droga przez środek miasta

Zobacz również