Kamery live
prognoza pogody

Budowa węzła komunikacyjnego w Poroninie

17 listopada 2016 11:24

Od symbolicznego wbicia łopaty pod inwestycję rozpoczęto wczoraj budowę nowego węzła komunikacyjnego w Poroninie, o który od wielu lat zabiegały władze Małopolski. Beneficjentami inwestycji będą też dojeżdżający do Zakopanego nowotarżanie. 

Budowa węzła komunikacyjnego w Poroninie

W symbolicznym wbiciu łopaty pod inwestycję uczestniczyli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, przedstawiciele samorzadów lokalnych – starosta tatrzański Piotr Bąk, wójt Poronina Bronisław Stoch, radni województwa: Barbara Dziwisz, Stanisław Barnaś i Jan Piczura, Tomasz Pałasiński – dyrektor GDDKiA w Krakowie, Andrzej Banaszek – prezes firmy Banimex oraz prof. Stanisław Hodorowicz i Andrzej Gut-Mostowy.

Inwestycja została zaplanowana tak, aby usprawnić problematyczny przejazd w kierunku stolicy Tatr, Białki Tatrzańskiej i Morskiego Oka, ale także zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Tradycyjne skrzyżowanie zastąpi bezkolizyjny węzeł, a droga wojewódzka zostanie poprowadzona tunelem pod linią kolejową oraz “zakopianką”. Ponadto nad drogą wojewódzką zostaną poprowadzone dwa wiadukty – drogowy i kolejowy.

Na udogodnienia mogą liczyć także piesi, dla których powstaną nowe chodniki, kładka nad drogą wojewódzką 961 oraz przejście podziemne z wygodną pochylnią pod zakopianką i linią kolejową. W miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową nr 1651 powstanie rondo. Projekt węzła zakłada także budowę nowych mostów – na Białym Dunajcu i nad potokiem Poroniec. Przebudowane zostanie skrzyżowanie zakopianki z ul. Kasprowicza.

Inwestorem całego zadania jest Województwo Małopolskie. Roboty budowlane finansuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a projekty inwestycji samorządy – Gmina Poronin, Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Województwo Małopolskie. Wykonawcą węzła jest konsorcjum firm Banimex i Eurovia. Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 50 mln złotych.

Aby zdążyć z inwestycją do sierpnia 2018 roku, już teraz rozpoczęto wstępne prace poprzedzające jej budowę. Kierowcy nie muszą się obawiać większych utrudnień w ruchu – będzie się odbywał po tymczasowej drodze i mostach objazdowych. Szczegółowy harmonogram prac i ewentualnych objazdów związanych z kolejnymi etapami inwestycji poznamy pod koniec listopada.

 

Żród. Biuro Prasowe UMWM

fot. GDDKiA

NT24TV 17.11.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również