Kamery live
prognoza pogody

Boże Ciało – publiczne wyznanie wiary

27 maja 2016 05:46
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Dzień Bożego Ciała to czas skupienia się na tajemnicy Eucharystii i wyraz radosnego jej przeżywania. To jedno z największych świąt w katolickim kalendarzu liturgicznym, obchodzone jest w Polsce czternastego wieku, w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Wyjątkowo uroczystego charakteru nadają mu procesje odbywane do czterech ołtarzy, z hostią niesioną w monstrancji. Kończy je błogosławieństwo udzielane na cztery strony świata.

Kapłani zachęcają wiernych, by oczyma wiary ujrzeli, że Jezus naprawdę chce odwiedzać miejsca, gdzie jest nasz dom. Udział w procesjach ma także wymiar publicznego wyznania wiary.

Ich koloryt tworzą dziewczynki sypiące kwiatki, pierwszokomunijne dzieci, rzesza księży i sióstr zakonnych, słowa Ewangelii czytane przy ozdobionych zielenią ołtarzach, ludzie ubrani odświętnie, a na Podhalu – po góralsku.

W Nowym Targu centralna Msza św. rozpoczęła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z modlitwą i śpiewem wierni wędrowali do zbudowanych w rynku czterech ołtarzy. Bardzo wielu z nich zaznaczyło wagę święta i przywiązanie do tradycji góralskim odzieniem. Towarzyszyły procesji parafialna orkiestra dęta, górale ze Związku Podhalan i Rycerze Kolumba w pełnej gali. Na chwałę Pana śpiewali chórzyści z „Echa Gorczańskiego, pod dyrekcją Piotra Augustyna. Cztery ołtarze, przypominające ducha czterech Ewangelii, tego roku przemawiały też słowami z Dzienniczka Św. Siostry Faustyny Kowalskiej.
/as

NT24TV 27.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również