Kamery live
prognoza pogody

Bolid Formuły 1 w Nowym Targu

27 lipca 2023 11:31

Bolid Scuderia AlphaTauri można podziwiać przy stacji benzynowej na Niwie. To pokłosie umowy sponsorskiej pomiędzy zespołem F1 a Orlenem.

Bolid Formuły 1 w Nowym Targu

W poprzednich latach nazwę polskiego giganta paliwowego można było oglądać na bolidach Alfy Romeo. Wówczas Orlen funkcjonował jako sponsor tytularny legendarnego zespołu wyścigowego. W tym roku w świecie królowej sportów motorowych zaszły zmiany – państwowy koncern z Płocka odszedł od Alfy Romeo (ta w Formule 1 zostanie zastąpiona przez Audi) i zaczął finansować ekipę z Faenzy. AlphaTauri, wcześniej znane jako Scuderia Toro Rosso, to juniorski zespół Red Bulla w F1. Obecnie ścigają się w nim kierowcy: Daniel Ricciardo oraz Yuki Tsunoda.

W ramach umowy sponsorskiej pomiędzy Orlenem a AlphaTauri w różnych częściach Polski prezentowany jest bolid Scuderii. Tym razem inżynieryjny majstersztyk dotarł do Nowego Targu – a mianowicie na stację paliw na Niwie. Umieszczony w przeszklonym pomieszczeniu pojazd cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród miejscowych jak i turystów (nawet tych zagranicznych). 

Warto dodać, że prezentowany bolid nie jest tym, który obecnie ściga się po torach Formuły 1. Choć kolorystyka (oraz naklejki sponsorów) są identyczne z tegorocznym pojazdem, to w rzeczywistości mamy do czynienia z wersją z ubiegłego roku. Ciekawie prezentuje się też specyfikacja techniczna pojazdu: zasilany silnikiem 1.6 Hondy o mocy ok. 1000 koni mechanicznych bolid rozwija się do 370 km/h. Przyśpieszenie do setki to 2,1 sek., natomiast do 200 km/h – zaledwie 4,2 sek. Wszystko to przy wadze poniżej 800 kg. 

Bolid AlphaTauri na Niwie można podziwiać do 30 lipca 2023 r. 

Piotr Starmach 27.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również