Kamery live
prognoza pogody

Bociany szykują się do odlotu

14 sierpnia 2018 21:42

Bociany już powoli szykują się do odlotu do ciepłych krajów. Sierpień to czas, kiedy te piękne ptaki zbierają się na bocianich sejmikach, gdzie żerują – czasami przez kilka dni, szykując się do długiej podróży – by zaraz potem, całymi stadami odlecieć na południe. 

Bociany szykują się do odlotu

Jak czytamy na stronie bocianopedia.pl, poświęconej bocianowi białemu i jego ochronie, “podczas lotu bociany wykorzystują powstające dzięki nagrzanej ziemi prądy, umożliwiające im rezygnację z aktywnego lotu, który jest wykorzystywany na krótkich dystansach, na rzecz lotu szybowcowego. Takie przystosowanie daje im możliwość na pokonanie nawet do 250 km dziennie”.

Miejsca sejmików, bociany wybierają instynktownie. Do Afryki dolatują w październiku – listopadzie. Nie wszystkim bocianom udaje się przetrwać lot – na niebezpieczeństwo narażone są szczególnie młode, tegoroczne ptaki, spośród których ok. 30% ginie w czasie podróży. 

W tym roku, z niektórych rejonów Polski bociany odleciały jeszcze w lipcu – ok. 2 tygodnie wcześniej, niż zazwyczaj, co może mieć związek z przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji. 

Jak wszyscy wiemy, zdarza się czasem, że któryś z bocianów zostaje w Polsce na całą zimę. I nawet w trudnych, górskich warunkach udaje mu się przetrwać. Przypomnijmy sobie historię nowotarskiego bociana, który został VIP-em. 

/os

fot. nadesłane

 

os 14.08.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również