Kamery live
prognoza pogody

Blisko 7,7 mln złotych dla małopolskich gmin uzdrowiskowych

8 sierpnia 2020 13:52

Prawie milion złotych dla Szczawnicy oraz 630 tysięcy złotych dla Rabki-Zdroju. Osiem gmin uzdrowiskowych w Małopolsce dostało dotacje z budżetu państwa na rzecz poprawy jakości powietrza i środowiska.

Blisko 7,7 mln złotych dla małopolskich gmin uzdrowiskowych

Zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych – gminy uzdrowiskowe oraz te posiadające status obszaru ochrony uzdrowiskowej realizują także zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska. Na tej podstawie otrzymują wsparcie z budżetu państwa. W tym roku dotacja ta dla naszego województwa wyniesie łącznie 7 661 000,70 złotych i jest przeznaczona dla 8 gmin.

 

Największe wsparcie otrzyma gmina Krynica-Zdrój. Ponad 4 mln złotych pozwolą m.in. na wykonanie remontu 4 dróg wewnętrznych, inwestycji związanych z oświetleniem czy utrzymanie infrastruktury technicznej i sportowo-rekreacyjnej na cele uzdrowiskowe. Ponad 1 mln złotych otrzyma gmina Muszyna, która dzięki środkom z budżetu państwa m.in. wykona pomiary jakości powietrza, dofinansuje oświetlenie uliczne, parkowe oraz publicznych miejsc rekreacji. Niespełna 1 mln złotych trafi natomiast do gminy Szczawnica. Dotacja ta będzie wykorzystana na oczyszczanie miasta, utrzymanie zieleni i oświetlenia ulicznego.

 

Przypomnijmy. Zgodnie z ustawą, gmina uzdrowiskowa realizująca zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska otrzymuje dotację z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w roku poprzedzającym rok bazowy (dwa lata wstecz).

 

Większość z gmin objętych wsparciem w 2020 roku podpisała już niezbędne umowy. Pieniądze trafią na konta gmin do końca sierpnia.

 

/źródło: Biuro Prasowe UW w Krakowie/

Piotr Starmach 08.08.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również