Kamery live
prognoza pogody

Bilans: 25 budynków mieszkalnych uszkodzonych, mieszkało w nich 27 rodzin

20 czerwca 2021 12:07

Wczoraj o godzinie 18.20 do Straży Pożarnej dociera zgłoszenie o pożarze w Nowej Białej. Kilka minut później strażacy i druhowie są już na miejscu. Pierwsze informacje mówią o tym, że płonie kilka budynków. Gęsta zabudowa i wiatr powodują, że powstaje efekt domina. Ogień zajmuje kolejne zabudowania – zarówno mieszkalne, jak i gospodarcze. Gdy na miejsce udaje się wojewoda małopolski Łukasz Kmita, pożarem jest objętych już ponad 20 budynków. 

Bilans: 25 budynków mieszkalnych uszkodzonych, mieszkało w nich 27 rodzin

Bilans pożaru i działań ratowniczo-gaśniczych został omówiony na pierwszym sztabie kryzysowym, który wojewoda zwołał jeszcze przed północą. Sytuacja była cały czas monitorowana. W nocy odbywa się kolejny sztab, a rano do Nowej Białej dociera premier Mateusz Morawiecki.

Uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin (około 110 mieszkańców). W gaszeniu pożaru uczestniczyły znaczące siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 107 zastępów, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów.

Poszkodowanych – na szczęście lekko – zostało 9 osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Aktualnie w szpitalu pozostaje jedna osoba. Dyspozytor medyczny zadysponował 5 karetek, 5 zespołów transportowych oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu został utworzony punkt medyczny, w którym pracowała również Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia.

W akcji uczestniczyło około 100 funkcjonariuszy policji, których część zadań polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich. Na miejscu uruchomiono także mobilny punkt PZU. Poszkodowanym zapewniono również pomoc psychologiczną.

Zniszczenia są znaczące. Jak zapewnia wojewoda małopolski, poszkodowani mogą liczyć na szeroką pomoc. Mogą to być: zasiłki  celowe z tytułu zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej – do 6000 zł na rodzinę; zasiłki celowe przeznaczone na dofinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnych  od 20 tys. do 100 tys. lub nawet do 200 tys. w przypadku odbudowy domu, a w przypadku budynków gospodarczych związanych z budynkiem mieszkalnym zasiłek może wynieść do 100 tys. zł. 

– Chcę powiedzieć mieszkańcom – nie zostawimy Was samych i chcemy, żeby ta pomoc bezpośrednia dotarła tu jak najszybciej. Trzeba wesprzeć rolników w odzyskaniu i zakupie sprzętu. Dziękuję mieszkańcom Nowej Białej, którzy pokazali solidarność – podkreślał premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu – Dziękuję za koordynację akcji ratunkowej wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie. Pożar przenosił się w bardzo szybkim tempie. Niektóre domy były budowane z materiałów łatwopalnych i wiele domów w tej zabudowie zajmowało się od siebie. Taka akcja ratunkowa to w pierwszej kolejności gaszenie pożaru, a następnie zabezpieczenie mienia – dodał premier.

– To był ogromny pożar. Skala zniszczeń jest znaczna. Dziękuję służbom zaangażowanym w działania. Nie były one łatwe. Jesteśmy gotowi do udzielenia wszelkiej pomocy poszkodowanym. To będą dla nich trudne chwile. Moje służby są do pełnej dyspozycji. Dołożymy wszelkich starań, aby  pomóc poszkodowanym przejść przez ten trudny etap – mów wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

 

os 20.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również