Kamery live
prognoza pogody

Biblioteka doczeka się własnej siedziby. Zmiany czekają też filię na Kopernika

16 marca 2023 13:19
Wyciszenie Włącz dźwięk

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu po 75 latach ma szansę doczekać się własnej siedziby – i to w samym centrum miasta. Podczas ostatniej sesji, radni zdecydowaną większością głosów podjęli uchwałę w sprawie zakupu prawa użytkowania wieczystego okazałej kamienicy przy rynku. Zanim jednak biblioteka przeniesie się pod adres  “Rynek 4”, obiekt będzie musiał zostać przystosowany do nowej funkcji. W planie jest m.in. wykorzystanie podwórza, by stworzyć tam letnią czytelnię, czy plenerową przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych. 

Najbliższe miesiące pochłonie przygotowanie dokumentacji projektowej tak, by pod koniec roku móc zawnioskować o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przeprowadzki do nowej siedziby można spodziewać się w 2025 roku.

Nieoczekiwany zwrot w sprawie głównej siedziby miejskiej biblioteki, niekoniecznie równoznaczny jest z całkowitym odstąpieniem od budowy nowego obiektu przy Al. Kopernika. Filia mieszcząca się na piętrze pawilonu handlowo – usługowego, należącego do Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie zapewnia bowiem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami – budynek nie posiada windy. Docelowo zatem, filia będzie musiała zostać przeniesiona w inne miejsce. Jak informuje burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, pod uwagę bierze się któreś z pomieszczeń mieszczących się na parterze pawilonu, bądź budowę nowej filii. Byłby to jednak budynek o niewielkich gabarytach, zaprojektowany tak, by współgrał z otoczeniem i był otwarty na zieloną przestrzeń wokół.

os 16.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również