Kamery live
prognoza pogody

Bezskutecznie próbował przewieźć 5 Syryjczyków

27 października 2023 09:12

W minioną środę, kilkanaście minut po północy funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, dokonali kontroli drogowej pojazdu osobowego w Lipnicy Wielkiej. W jej wyniku zatrzymano 6 cudzoziemców: 1 obywatela Kazachstanu (kierowca) oraz 5 obywateli Syrii. Mężczyzn przewieziono do Placówki SG w Zakopanem.

Bezskutecznie próbował przewieźć 5 Syryjczyków

– Zatrzymany kierowca – obywatel Kazachstanu – został przesłuchany w charakterze osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa polegającego na organizowaniu innym osobom przekroczenia wbrew obowiązującym przepisom prawa granicy RP. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. W chwili obecnej oczekuje na dalsze czynności, które będą prowadzone w stosunku do jego osoby – informuje Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Pięciu obywateli Syrii nie posiadało żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium Polski. 

– W toku przeprowadzonych czynności wyjaśniających – z udziałem tłumacza języka arabskiego – cudzoziemcy oświadczyli, że początkiem 2023 r. udali się nielegalnie do Turcji, a następnie drogą morską do Grecji, gdzie przebywali około miesiąca. Swoją podróż kontynuowali pieszo i nielegalnie przez Macedonię, Serbię do Węgier. Z Węgier samochodem zostali przetransportowani do Słowacji. Tam zostali zatrzymani i otrzymali dokumenty potwierdzające ich legalny 30-dniowy pobyt wyłącznie w Republice Słowacji. Podjęli próbę dostania się do Czech, lecz tam zostali zawróceni do Słowacji. Następnie udali się samochodem dostawczym do granicy z Polską – relacjonuje Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Po opuszczeniu samochodu, mężczyźni pieszo przekroczyli w niedozwolonym miejscu granicę słowacko-polską.

– Kiedy byli już na polskiej stronie, podjechał po nich samochód. Po przejechaniu około 5 kilometrów pojazd, którym podróżowali został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na jednej z lokalnych dróg w miejscowości Lipnica Wielka. Migranci oświadczyli, że celem ich podróży miały być Niemcy i Holandia – informuje Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Strona słowacka odmówiła przyjęcia zatrzymanych obywateli Syrii w ramach readmisji uproszczonej.

– W związku z powyższym wobec cudzoziemców Komendant Placówki SG w Zakopanem wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu oraz wydał – każdemu z cudzoziemców z osobna – postanowienie o zastosowaniu środków alternatywnych do detencji w postaci nakazu zgłaszania się raz w miesiącu do Placówki Straży Granicznej w Zakopanem – podsumowuje Karpacki Oddział SG.

Źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej

ag 27.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również