Kamery live
prognoza pogody

Bezpieczny weekend majowy – policja przestrzega, informuje, podaje statystyki

1 maja 2020 10:40

Zmieniające się w ostatnich dniach zasady dotyczące możliwości przemieszczania się, sprzyjająca aura i wydłużony weekend majowy mogą mieć wpływ na wzmożony ruch pojazdów oraz pieszych na polskich drogach. Wśród użytkowników dróg należy spodziewać się także większej liczby kierujących jednośladami, w tym korzystających z rozpoczętego sezonu motocyklistów. W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policjanci będą egzekwować od kierujących pojazdami m.in. przestrzegania ograniczeń prędkości i właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu. Nadzorem objęty zostanie również odcinek drogi w miejscowości Chabówka w rejonie tzw. patelni.

Bezpieczny weekend majowy - policja przestrzega, informuje, podaje statystyki

-Podczas majowego weekendu na drogach pojawi się większa liczba policjantów. Nadzorem objęty zostanie  również odcinek drogi w miejscowości Chabówka w rejonie tzw. patelni – zaznacza Dorota Garbacz z nowotarskiej  komendy policji – W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego policjanci będą egzekwować od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu. Ponadto realizowane będą badania stanu trzeźwości, w celu wyeliminowania kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci zwracać będą również uwagę na korzystanie przez użytkowników pojazdów z pasów bezpieczeństwa, a także właściwe przewożenie dzieci w pojazdach. Mimo iż dotychczas weekend majowy wiązał się z licznymi wyjazdami w celach rekreacyjnych, w tym roku wyjątkowo, z uwagi na zagrożenie epidemiczne Covid-19 prosimy o ograniczenie wyjazdów. Apelujemy do podróżujących podczas długiego weekendu majowego o ostrożność w przemieszczaniu się.

W tym czasie nad bezpieczeństwem będą czuwać małopolscy policjanci ruchu drogowego, którzy będą zdecydowanie reagować na wykroczenia. Policja przypomina, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym.

Od kilku lat rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa również na wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem użytkowników tych pojazdów. Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych. 

Ponadto w związku z wprowadzonymi ograniczeniami policjanci cały czas w ramach swojej codziennej służby kontrolują pojazdy publicznego transportu zbiorowego oraz inne pojazdy przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą pod kątem przewożonej liczby osób. Zwracają też uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z zakrywaniem ust i nosa podczas podróży pojazdami.

Statystyki małopolskiej policji

Liczba wypadków drogowych w okresie od 14 marca do końca kwietnia br. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku uległa zmniejszeniu o prawie 60 %. W związku z wprowadzonym 14 marca ograniczeniem przemieszczania się, od tego dnia do końca kwietnia 2020 roku doszło w Małopolsce do 136 wypadków, w których śmierć poniosło 17 osób, a 159 osób zostało rannych.  Dominujące przyczyny tych śmiertelnych wypadków to nadmierna prędkość oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Dodatkowym czynnikiem był również alkohol. Niskie natężenie ruchu i dobre – wiosenne warunki atmosferyczne powodują pozorne poczucie bezpieczeństwa u kierujących, którzy pozwalają sobie na zdecydowanie szybszą jazdę i niższy poziom koncentracji. 

Podczas ubiegłorocznego majowego weekendu, w wyniku brawury, braku rozsądku lub nieuwagi w 46  wypadkach 2 osoby zginęły, a 57 zostało rannych, ponadto zatrzymano blisko 100 pijanych kierujących.

Przypominamy, że w dniach 30.04 – 03.05.2020 r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:

  • 1 maja (piątek) – w godz. 8.00 – 22.00;
  • 2 maja (sobota) – w godz. 18.00 – 22.00;
  • 3 maja (niedziela) – w godz. 8.00 – 22.00.

Życzymy bezpiecznej jazdy ! Przypominamy i apelujemy o przestrzeganie wciąż obowiązujących ograniczeń. Dbajmy o siebie nawzajem – bądźmy bezpieczni również na drodze.

Najważniejsze obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa:

  • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych.

Źródło: KPP Nowy Targ

os 01.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również