Kamery live
prognoza pogody

Beskid Sądecki i Makowski – poznaj najciekawsze szlaki (mat. sponsorowany)

4 stycznia 2023 12:15

Wczasy w polskich górach to świetna opcja dla osób aktywnych, które uwielbiają wypoczynek na łonie dzikiej przyrody. Beskid Sądecki i Makowski są częścią Beskidów Zachodnich i stanowią wspaniałą bazę do wielu fascynujących pieszych wędrówek. Będąc w tych malowniczych okolicach, można przemierzać niezliczone górskie szlaki i atrakcyjne trasy rowerowe. Przy najpopularniejszych szlakach turyści znajdą przestronne parkingi, dobre zaplecze gastronomiczne i klimatyczne schroniska górskie. A co jeszcze warto wiedzieć o Beskidzie Sądeckim i Makowskim?

Beskid Sądecki i Makowski - poznaj najciekawsze szlaki (mat. sponsorowany)

Beskid Sądecki – wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Beskid Sądecki to piękne miejsce, z którego można podziwiać panoramę Tatr i Pienin. W tym regionie wyróżnia się trzy pasma górskie:

  • Pasmo Jaworzyny
  • Pasmo Radziejowej
  • Góry Leluchowskie

Najwyższy szczyt to Radziejowa, która mierzy 1262 m n.p.m., a do najbardziej znanych ośrodków turystycznych zalicza się Krynicę-Zdrój, Muszynę, Szczawnicę, Piwniczną-Zdrój, Nowy Sącz i Stary Sącz. Beskid Sądecki to wyjątkowa kraina. Będąc na miejscu, można podziwiać dorodne lasy świerkowe, bory jodłowe i jaworowe oraz fragment buczyny karpackiej. Na terenie gór znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy, a turyści mogą spacerować po urokliwych polanach, halach i wodospadach.

Beskid Sądecki – ciekawe szlaki

W Beskidzie Sądeckim turyści zwiedzą ciekawe szlaki o różnym stopniu trudności. Jedna z najpopularniejszych tras wiedzie z Tylmanowej do Krościenka, a jej całkowity czas przejście to około 5 godzin i 15 minut. Turyści mogą też wybrać długi szlak z Piwnicznej do Szczawnicy, który prowadzi przez masyw Niemcowej oraz Kamienny i Trześniowy Groń. Długość szlaku wynosi 25 km, a odwiedzający dojdą nim aż do centrum Szczawnicy. Kolejną interesującą propozycją jest trasa z Łomnicy do Piwnicznej, która wiedzie przez Halę Łabowską i Wierch n. Kamienną-Halą. 

Beskid Makowski – poznaj atrakcje regionu

Beskid Makowski ma turystom wiele do zaoferowania i jest idealnym miejscem dla osób, które lubią spokojne i relaksujące spacery po górach. Ten niezwykły region składa się z licznych pasm górskich, wzniesień i pięknych dolin. Do Beskidu Makowskiego zalicza się:

  • Pasmo Przedbabiogórskie
  • Pasmo Laskowskie
  • Pasmo Pewelskie
  • Pasmo Koskowej Góry
  • Pasmo Babicy

Najwyższym szczytem w okolicy jest Mędralowa 1169 m n.p.m. Turyści mogą wyruszać na szlaki z Myślenic, Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej lub Jordanowa. Beskid Makowski charakteryzuje się wyjątkowo bogatym ekosystemem. Na szlakach można spotkać dzięcioła czarnego, orzechówkę, wydrę, wilka, a nawet niedźwiedzia. W regionie dominują lasy, łąki, pastwiska i pola uprawne, a turyści mogą spacerować po borach sosnowych i jodłowo-świerkowych.

Beskid Makowski – popularne szlaki

Beskid Makowski słynie z wielu urozmaiconych tras i malowniczych scenerii. Turyści chętnie przemierzają szlak Kudłacze – Patryja, który zaczyna się w Schronisku PTTK Kudłacze i wiedzie przez znany szczyt Lubomir. Miłośnicy pięknych widoków powinni koniecznie udać się na Koskową Górę, z której można podziwiać Beskid Wyspowy i Makowski, Tatry i Gorce oraz Beskid Żywiecki i Mały. Bardzo ciekawe i urokliwe jest również wejście na Babicę.

Niewysokie pasma górskie stanowią idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi i zwolenników długich, pieszych wędrówek. Szlaki są doskonale oznaczone i szerokie, a na trasach zwykle nie ma tłumów. Te niezwykle malownicze okolice warto odwiedzić na wiosnę, by podziwiać piękno budzącej się do życia przyrody lub na jesień, gdy liście zmieniają kolory. 

artykuł sponsorowany

Redakcja 04.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również