Kamery live
prognoza pogody

Będzie kara dla Szaflar?

Wczoraj odbyła się kontrola terenu w którym sto lat temu wznosił się szaflarzański dwór. Powiatowy konserwator zabytków sprawdzał czy przy tworzeniu bałwana „Skoczusia” nie zostały zniszczone pozostałości po dworze. Szaflarzanom grozi nawet 50 tysięcy złotych kary.

Będzie kara dla Szaflar?

Cały proces trwał dwie i pół godziny. Powiatowy konserwator zabytków wraz z krakowskimi archeologami odgrodzili teren dzikiego parkingu – na którym dwa miesiące temu wznosił się gigantyczny bałwan – a następnie szczegółowo badali podłoże, w którym znajdują się pozostałości po zabytkowym dworze. Czy grupa archeologów ma już pierwsze wnioski pokontrolne – tego nie wiadomo, gdyż kierownik nowotarskiej delegatury na razie nie dzieli się zebranym materiałem dowodowym z żadnymi mediami. Co więcej, przedstawicielom ogólnopolskich telewizji, którzy wczoraj przyjechali na kontrolę, nie udzielono również zgody na nagrywanie badań.

 – Czekamy na protokół z kontroli – mówi nam Rafał Szkaradziński, wójt Szaflar. – Dopiero na jego podstawie dowiemy się, czy powiatowy konserwator postanowił nałożyć na nas karę.

Protokół powinien pojawić się w najbliższych tygodniach. Przypomnijmy: Z początkiem roku Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach wraz z uczniami lokalnej szkoły ulepili gigantycznego, siedmiometrowego bałwana dla Dawida Kubackiego w podzięce za jego osiągnięcia sportowe w skokach narciarskich. „Skoczuś” – bo tak nazwany został śnieżny pomnik – wywołał lawinę kłopotów. Powiatowy konserwator zabytków Paweł Dziuban nakazał usunąć bałwana, ponieważ znajdował się on na pozostałościach starego, zabytkowego dworu, wznoszącego się w tym miejscu ponad sto lat temu. Zdaniem konserwatora topniejący zasolony śnieg „Skoczusia” mógłby zanieczyścić ziemię, a tym samym naruszyć stan pogrzebanych resztek dawnej budowli.

Mimo pozbycia się przez szaflarzan bałwana kierownik nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków postanowił przeprowadzić kontrolę. Jeżeli powiatowy konserwator wykaże, że bałwan dla Dawida Kubackiego uszkodził zabytkowy teren, wówczas będzie miał prawo nałożyć na gminę opłatę w wysokości od pięciu do nawet 50 tysięcy złotych.

/ps/

Piotr Starmach 05.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

6 komentarzy
Piotrek 22:29 06.04.2019

Ot wiedza Wójta Szaflar: nie ma powiatowego konserwatora......jest tylko kierownik delegatury w Nowym Targu......powinien Pan to widzieć Wójcie piastując już 5 rok stanowisko Wójta Gminy Szaflary. Po drugie nie dzieci ulepiły bałwana tylko koparki, ciężarówki. Po trzecie kto poelciał pierwszy do mediów skarżyć na konserwatora? Kto ściągnął media ogólnopolskie? Na pewno nie konserwator, zrobił się ferment u góry i poszło na dół aby przykładnie ukarać. Finansowo to Pikuś, bo za niszczenie zabytków jest kara pozbawienia wolności i tutaj Wójt już będzie odpowiadał, a jak dostanie wyrok to baj, baj polityko..... Także Panie Szkaradziński zamiast jechać po konserwatorze, to trzeba było jechać do konserwatora!

Groszek 20:45 06.04.2019

Czy konserwator chce się wykazać dla dobrej zmiany. W wielu miejscach Polski były budowle , lepiąc bałwana trzeba się teraz pytać konserwatora zabytków ?

Szaflarzanka 16:32 06.04.2019

Rozumiem taką nadgorliwosc konserwatora w momencie gdy dbalby o te obiekty zabytkowe i powodował ich ulepszenie i dbanie o nie,ale to działanie służy tylko pokazaniu jaki to pracowity. Może dzięki Skoczusiowi,odbudowany będzie dwór?

Bałwan 12:32 06.04.2019

Panie Paweł Dziuban, a może udał by się pan do Jurgowa i łaskawie zainteresował się jak perełki architektury podhalańskiej NISZCZEJĄ w niedoszłym skansenie. Czy może wpierw należy ulepić tam bałwana?!

*ANONIM* 20:58 05.04.2019

Prawo musi obowiæzywać wszystkich, bez wyjątku!!!

Twardo przeciw samowoli 20:43 05.04.2019

Brawo Paweł Dziuban. Twardą ręką amatorów traktować. A bałwana nie ulepiły dzieci tylko koparki i ciężarówki na zlecenie szkaradz.

Zobacz również