Kamery live
prognoza pogody

Baza noclegowa w Nowym Targu coraz większa. Media: “Inwestują warszawiacy i zakopiańczycy”

11 kwietnia 2024 14:00

Podczas ostatnich pięciu lat mieszkańcy Nowego Targu coraz chętniej przebudowują swoje mieszkania, aby wynajmować je dla turystów.

Baza noclegowa w Nowym Targu coraz większa. Media:

Nie da się ukryć, że kilka ostatnich dekad dla Miasta Nowy Targ stało pod znakiem handlu, a nie turystyki. Przyjezdnych przyciągało Zakopane czy Białka Tatrzańska, jednak ta sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Głównie dzieje się tak za sprawą ścieżek rowerowych. Jak podają media, przyjezdni z całej Polski zjeżdżają do miasta, aby na jednośladach zwiedzać lokalne rezerwaty przyrody, Gorce czy udać się w rejony czarnodunajeckich torfowisk, Jeziora Czorsztyńskiego czy też na szlak dookoła Tatr. A to przełożyło się na rozwój bazy noclegowej.

– W ostatnim czasie prowadząc rozmowy z właścicielami obiektów hotelowych, chciałam zorientować się, czy zwiększa się zainteresowanie wynajmem krótkoterminowym przez osoby przebywające w celach turystycznych na terenie Nowego Targu. Okazuje się, że zainteresowanie bazą noclegową z roku na rok zwiększa się. W ostatnich latach rośnie na terenie Nowego Targu obłożenie w obiektach hotelowych, pensjonatowych dobrze skomunikowanych, w dobrej lokalizacji i z dobrym sąsiedztwem. Istotny jest również standard budynku, lokali, wyposażenie oraz obsługa. Obłożenie w takich obiektach wynosi nawet do 50-60 proc. w skali roku – mówi “Wyborczej” Marta Zagórska, właścicielka biur nieruchomości RE/MAX.

Jak wylicza dziennik, Nowy Targ okazuje się znacznie tańszy od Zakopanego. Popyt na mieszkania w stolicy Podhala wzrósł, a nowo powstające osiedla mieszkaniowe w rejonie rzeki Biały Dunajec sprzedają się jak świeże bułeczki, pomimo faktu, że istnieją dotychczas tylko w formie planów. Za nowe mieszkanie z widokiem na Tatry inwestorzy płacą ok. 10 tys. zł za m kw. – to ponad dwa razy taniej niż w Zakopanem. Spośród kupujących znajdują się zarówno zakopiańczycy jak i biznesmeni z Warszawy.

A z ilu miejsc noclegowych mogą skorzystać turyści w Nowym Targu? Oszacowanie tej liczby to niełatwe zadanie, ale na pomoc przychodzą portale branżowe.

– Nasza baza danych zawiera obecnie ponad 400 obiektów noclegowych w Nowym Targu i okolicach. Dla porównania, w 2019 roku było ich mniej niż 100. Stanowi to solidną ofertę dla przyjeżdżających, jednak turystyka w Nowym Targu nadal pozostaje w cieniu bardziej znanych miejscowości tatrzańskich. Dynamiczny rozwój infrastruktury turystycznej sugeruje, że Nowy Targ ma znaczący potencjał, aby w nadchodzących latach przyciągnąć większą liczbę turystów – podaje “Wyborczej” Karol Wiak z portalu Nocowanie.pl.

/źródło: Gazeta Wyborcza/

Andrzej Lach 11.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również