Baza noclegowa w Nowym Targu coraz większa. Media: “Inwestują warszawiacy i zakopiańczycy”
Podczas ostatnich pięciu lat mieszkańcy Nowego Targu coraz chętniej przebudowują swoje mieszkania, aby wynajmować je dla turystów.
Nie da się ukryć, że kilka ostatnich dekad dla Miasta Nowy Targ stało pod znakiem handlu, a nie turystyki. Przyjezdnych przyciągało Zakopane czy Białka Tatrzańska, jednak ta sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Głównie dzieje się tak za sprawą ścieżek rowerowych. Jak podają media, przyjezdni z całej Polski zjeżdżają do miasta, aby na jednośladach zwiedzać lokalne rezerwaty przyrody, Gorce czy udać się w rejony czarnodunajeckich torfowisk, Jeziora Czorsztyńskiego czy też na szlak dookoła Tatr. A to przełożyło się na rozwój bazy noclegowej.
– W ostatnim czasie prowadząc rozmowy z właścicielami obiektów hotelowych, chciałam zorientować się, czy zwiększa się zainteresowanie wynajmem krótkoterminowym przez osoby przebywające w celach turystycznych na terenie Nowego Targu. Okazuje się, że zainteresowanie bazą noclegową z roku na rok zwiększa się. W ostatnich latach rośnie na terenie Nowego Targu obłożenie w obiektach hotelowych, pensjonatowych dobrze skomunikowanych, w dobrej lokalizacji i z dobrym sąsiedztwem. Istotny jest również standard budynku, lokali, wyposażenie oraz obsługa. Obłożenie w takich obiektach wynosi nawet do 50-60 proc. w skali roku – mówi “Wyborczej” Marta Zagórska, właścicielka biur nieruchomości RE/MAX.
Jak wylicza dziennik, Nowy Targ okazuje się znacznie tańszy od Zakopanego. Popyt na mieszkania w stolicy Podhala wzrósł, a nowo powstające osiedla mieszkaniowe w rejonie rzeki Biały Dunajec sprzedają się jak świeże bułeczki, pomimo faktu, że istnieją dotychczas tylko w formie planów. Za nowe mieszkanie z widokiem na Tatry inwestorzy płacą ok. 10 tys. zł za m kw. – to ponad dwa razy taniej niż w Zakopanem. Spośród kupujących znajdują się zarówno zakopiańczycy jak i biznesmeni z Warszawy.
A z ilu miejsc noclegowych mogą skorzystać turyści w Nowym Targu? Oszacowanie tej liczby to niełatwe zadanie, ale na pomoc przychodzą portale branżowe.
– Nasza baza danych zawiera obecnie ponad 400 obiektów noclegowych w Nowym Targu i okolicach. Dla porównania, w 2019 roku było ich mniej niż 100. Stanowi to solidną ofertę dla przyjeżdżających, jednak turystyka w Nowym Targu nadal pozostaje w cieniu bardziej znanych miejscowości tatrzańskich. Dynamiczny rozwój infrastruktury turystycznej sugeruje, że Nowy Targ ma znaczący potencjał, aby w nadchodzących latach przyciągnąć większą liczbę turystów – podaje “Wyborczej” Karol Wiak z portalu Nocowanie.pl.
/źródło: Gazeta Wyborcza/
Komentarze