Kamery live
prognoza pogody

Aplikacja GOPR „Ratunek” zablokowana

16 kwietnia 2019 18:10

Dla tych, którzy zamierzali w najbliższym czasie wybrać się w górskie rejony, a nie zdążyli pobrać na własne telefony aplikacji ratującej życie, mamy złe wiadomości. Google zablokowało możliwość pobierania aplikacji. Kiedy będzie aktywna – tego nie wiadomo.

Aplikacja GOPR „Ratunek” zablokowana

zdj. ilustracyjne

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego alarmują, że promowana przez nich mobilna aplikacja „Ratunek”, która od kilku lat skutecznie pomaga ratować zdrowie i życie zagubionych na szlaku osób, została zablokowana. Nie można jej pobrać z internetowego sklepu Google Play ponieważ zdaniem amerykańskiego giganta technologicznego nie spełnia ona… Wymogów bezpieczeństwa.

 – Okazuje się, że ta aplikacja nie jest zgodna z nowymi przepisami, jakie niedawno weszły w życie. I to jest jedyny powód, dla którego została zablokowana – mówi Roman Gurgul, ratownik dyżurny GOPR.

Praca aplikacji polegała na tym, że osoba posiadająca ją w smartfonie – która będąc w górach zgubiła się bądź uległa wypadkowi – mogła powiadomić o tym ratowników najbliższego oddziału GOPR lub TOPR. Dzięki modułowi GPS ratownicy w krótkim czasie mogli namierzyć osobę poszkodowaną bądź zagubioną i – w zależności od sytuacji – poprowadzić ją w rozmowie telefonicznej z powrotem na szlak bądź wysłać do niej ekipę ratunkową.

Teraz trwają prace nad ulepszeniem aplikacji, by mogła spełniać ponownie wymogi Google. Problem polega na tym, że może to potrwać wiele miesięcy.

 – Trudno powiedzieć kiedy aplikacja będzie znowu aktywna – mówi Gurgul. – Wszystko zależy od operatora i właściciela aplikacji oraz techników którzy nad tym pracują. Jest to od nas niezależne.

Jednocześnie ratownicy uspokajają, że problem tyczy się tylko tych użytkowników, którzy zamierzają dopiero pobrać aplikacje. Ci, którzy zrobili to wcześniej, mogą bez przeszkód z niej korzystać. Istnieje też inne rozwiązanie, które omija blokadę Google. Trzeba za pomocą telefonu wejść na stronę internetową www.ratunek.eu i pobrać aplikację.  

/ps/

redakcja 16.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również