Kamery live
prognoza pogody

AMONIAK 2016 – ćwiczenia podmiotów Krajowego Systemu

20 kwietnia 2016 11:14
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Nie bez powodu powiatowe ćwiczenia taktyczno-bojowe w obszarze Miejskiej Hali Lodowej odbyły się pod kryptonimem AMONIAK 2016. Zanim instalacja mrożenia tafli w Hali Lodowej została wypełniona glikolem, ilość amoniaku zgromadzonego w zbiornikach przy lodowisku - w razie awarii - starczyłaby do zatrucia połowy miasta.

Teraz lodowisko potrzebuje znacznie mniej amoniaku, bo od 80 do 130 kg, lecz toksyczny i żrący związek wciąż jest używany jako środek chłodniczy i wciąż stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Zasadny był więc scenariusz ćwiczeń zakładający wyciek amoniaku podczas imprezy masowej w Miejskiej Hali Lodowej, z udziałem ok. 2 tysięcy osób.
Na miejsce ćwiczeń przybyły jednostki straży pożarnej, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Nowy Targ I.” Zastępy ratownicze zajmowały się jednocześnie: udzielaniem pomocy osobie poszkodowanej w maszynowni, usuwaniem awarii, zabezpieczaniem i sprawdzaniem instalacji; dekontaminacją, czyli odkażeniem osób ćwiczących na siłowni polowej i ewakuacją kibiców z Hali Lodowej.

Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego podczas akcji związanej z jak najbardziej realnym wyciekiem amoniaku. Został przy tej okazji wykorzystany samochód specjalistyczny dowodzenia i łączności, będący na wyposażeniu Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy z JRG Nowy Targ i JRG Rabka-Zdrój, zastępy OSP z Ludźmierza i Nowego Targu. Ponadto w sztabie ćwiczeń zaleźli się przedstawiciele policji i Urzędu Miasta Nowy Targ.

/as

NT24TV 20.04.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również