Kamery live
prognoza pogody

Amazonki na V Pielgrzymce – modlitwa, wspólnota i serdeczny apel do samorządów

13 czerwca 2017 06:41

LUDŹMIERZ. Około 200 kobiet cierpiących na raka piersi, z klubów w różnych miejscowościach Polski południowej i ze słowackiego Popradu – zgromadziła V Pielgrzymka Amazonek do ludźmierskiego Sanktuarium. Z serca Podhala Amazonki skierowały do samorządów gminnych apel o wsparcie akcji bezpłatnych, profilaktycznych badań kobiet w wieku 25 – 50 lat.

Amazonki na V Pielgrzymce – modlitwa, wspólnota i serdeczny apel do samorządów

Co roku, wiosenną porą, Amazonki w modlitwie i poczuciu wspólnoty szukają sił do walki z chorobą i z problemami powszedniego dnia. Msza św. w bazylice, w intencji kobiet zmagających się z tym coraz częściej i u coraz młodszych osób występującym nowotworem; z aktem zawierzenia – ma szczególny charakter i z roku na rok jest coraz tłumniejsza. Zawsze przy jej zakończeniu śpiewany jest Hymn Amazonek z refrenem:

Nie ma rzeczy, nie ma rzeczy niemożliwych,

Wszystkich ludzi uszczęśliwię,

Tylko daj mi Panie proszę skrawek nieba

I nic więcej i nic więcej mi nie trzeba.

Mszę św. sprawował dla nich ks. kustosz Jerzy Filek, towarzysząc też uczestniczkom V Pielgrzymki podczas modlitwy, składania kwiatów i zapalania zniczy przed pomnikiem św. Jana Pawła II w Ogrodzie Różańcowym. W deszczu i wietrze, który wywracał parasole, został tam odczytany Apel Podhalańskich Amazonek do samorządów gmin na Podhalu:

W trosce o zdrowie i życie młodych mieszkanek gmin zapewnijmy im bezpłatne badania USG piersi. Profilaktyka niewiele kosztuje, a zdrowie naszych pań jest dla nas bezcenne. Rok 2018 – rokiem dbania o zdrowie matek i żon na Podhalu. Hasło naszej ogólnopolskiej akcji: 100 tysięcy na piersi.

Chodzi o to, by każda gmina ujęła w budżecie na 2018 rok, w ramach ochrony i promocji zdrowia, koszty bezpłatnych badań USG piersi dla swoich mieszkanek – młodych kobiet w wieku od 25 do 50 roku życia, w wybranym ośrodku diagnostycznym.

Maksymalny koszt jednego takiego to – według wyceny Podhalańskiego Szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu z 2016 roku – 50 zł, a przy znacznej ilości badań możliwe jest uzyskanie rabatu.

Takie profilaktyczne nieinwazyjne i bezbolesne badanie rekomendowane jest ze względu na budowę piersi młodych kobiet, a wynik uzyskuje się zaraz po badaniu.

Na razie badania USG piersi u kobiet poniżej 50 roku życia nie są bowiem powszechnie dostępne jako refundowane przez NFZ, a chodzi o skontrolowanie stanu zdrowia tej populacji oraz wyrobienie nawyku badania się co 2 lata.

Sugerowana ilość badań to co najmniej około 50, zależnie od decyzji gminy. Przewidywany koszt przy cenie 50 zł za jedno badanie wyniesie od 2,5 tysiąca zł do maksymalnie 5 tys. zł rocznie na gminę. Pieniądze mogą pochodzić z funduszy na ochronę i promocję zdrowia.

Korzyści są oczywiste i bezcenne – to zdrowie młodych matek i żon, czynnych zawodowo mieszkanek gminy.

Amazonki promują tę akcję, ponieważ profilaktyka jest najlepszą odpowiedzią na wzmożoną liczbę zachorowań na raka piersi w naszym kraju. Wcześnie wykryty nowotwór staje się chorobą przewlekłą a nie śmiertelną. Ich hasłem jest: “Pomagając innym pomagamy sobie”.

Potrzebujemy kilkuletniej akcji profilaktycznej, żeby trafić do młodych kobiet, żeby zmienić nawyki – mówi Ewa Palider ze Stowarzyszenia Podhalańskie Amazonki. – W ogólnopolskiej akcji chodzi o przebadanie 100 tys. osób rocznie. Bronią przeciwko chorobie jest nowoczesna diagnostyka: ultrasonografia, sonomammografia, mammotomia. Tutaj, na Podhalu, pomogą nam koła gospodyń wiejskich, pomogą ochotnicze straże pożarne, ponieważ lokalna społeczność wie, do kogo trafić z profilaktyczną ofertą. Panie już dotarły do kilku wójtów i spotkały się z dobrym odzewem. Mamy o co walczyć, a USG nie boli.

Gośćmi na jubileuszowej pielgrzymce do Gaździny Podhala byli m.in. wicestarosta Władysław Tylka, Maria Borowiecka – przewodnicząca Unii Małopolskiej i krakowskiego klubu Amazonek, radny wojewódzki Stanisław Barnaś, który zbiega, by rok 2018 został w Małopolsce uznany Rokiem Profilaktyki Raka Piersi, radna powiatowa Grażyna Tylka i radna miejska Bogusława Korwin.

Oprócz przyjeżdżających do Ludźmierza co roku grup z Krakowa, Tarnowa, Zakopanego, Nowego Sącza, Popradu – tym razem pojawiła się również delegacja częstochowskiego klubu, pod wodzą Elżbiety Markowskiej – wiceprzewodniczącej Unii Śląskiej, członkini Zarządu Federacji Stowarzyszeń Amazonki, ekspertki Koalicji Praw Pacjenta w Sejmie, która od 10 lat organizuje pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę i ściągnęła tam ubiegłego roku panią prezydentową Agatę Kornhauser-Dudę. Zawsze towarzyszą Podhalańskim Amazonkom przedstawicielki bratniej Fundacji im. Adama Worwy.

Bursztynowy Łuk Amazonek, jaki przyznaje się przyjaciołom ich środowiska, odebrali tego roku: siostra Danuta Lipińska, pani wiceburmistrz Nowego Targu Joanna Iskrzyńska-Steg, Spółdzielczy Dom Kultury, który udziela im pomieszczenia, panie położne Małgorzata Wróblewska i Bogumiła Kozieł, dzięki którym już trzy tysiące młodych kobiet dowiedziały się, jak dbać o zdrowie oraz radna Bogusława Korwin – księgowa od początku istnienia Podhalańskim Amazonek.

Niektóre z czynnych społecznie Amazonek w V Pielgrzymce uczestniczyć nie mogły z powodu odbywanej akurat terapii.

Ale wszystkie chętnie służą informacjami i pomocą, zapraszając na stronę internetową i do kontaktu w każdej formie:

amazonki.podhale.pl

infolinia klubu : 730730062

email: [email protected]

/asz

 

NT24TV 13.06.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również