Kamery live
prognoza pogody

Alpaki – goście z Andów

17 grudnia 2023 13:43

NOWY TARG. Za co je tak lubimy? Że mają uroczy pysk, wielkie oczy, cieplutką, miękką wełnę i bardzo łagodne, przyjazne usposobienie. Alpaki przyjechały tego roku na Targi Bożonarodzniowe wyjątkowo dużym stadkiem. I gdyby ich brakło, wiele dzieciaków byłoby mocno rozczarowanych.

 

Alpaki - goście z Andów

Sentyment, jaki budzą te zwierzęta z rodziny wielbłądowatych, nieco podobne do lamy, jest tym większy, że przypominają nasze rodzime owce. Tyle, że z długą szyją, którą można głaskać, do której można się przytulić. A gdyby jeszcze taką lamę poczęstować marchewką – będzie zachwycona.  

Rodzinne strony naszych wełnistych gości to góry Ameryki Południowej, na wysokościach ok. 4.000 m.n.p.m. Warunki pogodowe też ich tam nie rozpieszczają, dlatego tak łatwo zaaklimatyzowały się w Europie, dokąd zaczęto je sprowadzać 40 lat temu. Odporne na zimo, alpaki najwyraźniej dobrze czują się i pod Gorcami. A ile radości potrafią dać swoją obecnością, warto się przekonać, odwiedzając ich zagrodę pośrodku rynku. Przy okazji na pewno nas czymś skusi oferta rękodzielniczych straganów.   

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

Anna Szopińska 17.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również