Akiko Miwa – Japonka z Harklowej z Orderem Wschodzącego Słońca
Order Wschodzącego Słońca – wysokie, państwowe odznaczenie, przyznawane w Japonii od 1875 roku za wybitne zasługi na rzecz państwa lub społeczeństwa, otrzymała wczoraj w auli PPWSZ, z rąk ambasadora Japonii w Polsce, Jego Ekscelencji Tsukasy Kawady, Akiko Miwa, Japonka od blisko 30 lat mieszkająca w Harklowej. Okazją do wręczenia Orderu i obecności Japończyków na nowotarskiej uczelni, była organizowana tam Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona Harklowej.
W ramach współorganizowanej przez PPWSZ w Nowym Targu i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie konferencji “Piękno – Dziedzictwo-Komunikacja. Harklowa 2018” przewidziano 14 wykładów naukowych. Pomysłodawcą wydarzenia był ks. dr hab Robert Nęcek, kierownik Katedry Edukacji Medialnej UP JPII w Krakowie. Patronat honorowy nad konferencją objęli: metropolita krakowski, ks. arcybiskup prof. dr hab. Marek Jędraszewski, Ambasada Japonii w Polsce, Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu ks. prof. nadzw. dr hab. Stanisław Gulak oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UP JPII.
W konferencji, prócz zaproszonych gości, wzięli udział studenci oraz młodzież, dzieci i dorośli mieszkańcy Harklowej. Słowo wstępu – jako jeden z gospodarzy – wygłosił m.in. burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha:
-Nowy Targ i Harklowa połączone są szlakiem architektury drewnianej. Piękne obiekty, które nie tylko zachwycają swoim wykonaniem, ale też skłaniają do refleksji i zadumy, bo tam spotykamy naszego Stwórcę. To myślenie o pięknie i dobru, jakie z tego wynika, łączy nas i ta dzisiejsza konferencja, mam nadzieję, jeszcze bardziej nas ku temu przybliży – mówił pan burmistrz.
Cykl wykładów rozpoczął ambasador Japonii w Polsce, sprawujący urząd zaledwie od lipca, Tsukasa Kawada. W swoim ojczystym języku – z tłumaczeniem asystentki – opowiadał o dziejach przyjaźni polsko-japońskiej na przestrzeni wieków. Wykład rozpoczął jednak po polsku, mówiąc o majestatycznych Tatrach we mgle, które miał okazję podziwiać w drodze na konferencję w Nowym Targu.
Tematyka wystąpień była różnorodna, obejmując szerokie zagadnienia (“Metafizyka i media”, “Piękno jako wartość wychowawcza”, “Poglądy i przekonania współczesnego społeczeństwa polskiego”), ale też skupiając się konkretnie na maleńkiej Harklowej i jej zabytkowym kościółku (“Historia Harklowej – naszej dziedzictwo”, “Fenomen Harklowej z perspektywy UNESCO, “Komunikacja symboliczna na przykładzie świątyni w Harklowej”, “Średniowieczny kościół w Harklowej świadectwem wieków – prace badawcze i konserwatorskie w latach 2005-2014).
Jedną z prelegentek była Akiko Miwa – “najbardziej znana Japonka w Polsce”, ale również najsłynniejsza góralka w Japonii. Już na początku konferencji, ubrana w tradycyjny strój, odebrała z rąk ambasadora zaszczytne wyróżnienie – Order Wschodzącego Słońca. Jako mieszkanka Harklowej od blisko 30 lat, Akiko Miwa działa mocno na rzecz promocji kultury japońskiej w Polsce, od 2006 roku realizując tę misję w ramach polsko-japońskiego stowarzyszenia “Tęcza”. “W ramach działalności stowarzyszenia, mogła jeszcze aktywniej angażować się w promocję kultury japońskiej i organizację różnorodnych wydarzeń w Nowym Targu, woj. małopolskim oraz innych miejscach w Polsce” – czytamy w laudacji.
-Nasza Akiko. Dziękujemy. Jesteś szczęściem i słońcem Harklowej – gratulował i dziękował sołtys Harklowej Grzegorz Guroś, a mali harklowianie w regionalnych strojach zagrali i zaśpiewali “Sto lat”.
/os
Komentarze