Kamery live
prognoza pogody

Akcja “Szlaban na Ryzyko” – wspólne działania policji i Straży Ochrony Kolei

13 maja 2024 10:49

Kierujący oplem zignorował czerwone światło i wjechał na przejazd kolejowy w Nowym Targu. Wykroczenie ujawnili funkcjonariusze nowotarskiej Policji oraz Straży Ochrony Kolei, którzy w tym dniu prowadzili działania pod hasłem “Szlaban na ryzyko!”. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem karnym w kwocie 2 000 złotych i otrzymał 15 punktów karnych.

Akcja

W piątek tj. 10 maja br. w rejonie przejazdu kolejowego w Nowym Targu policjant z Wydziału Ruchu Drogowego nowotarskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszem Straży Ochrony Kolei, prowadzili działania prewencyjne w ramach ogólnopolskiej kampanii „Bezpieczny przejazd”. To już kolejna edycja akcji, która tym razem odbywa się pod hasłem “Szlaban na ryzyko!”. Głównym celem jest podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności przez kierujących i pieszych w rejonie przejazdów kolejowych oraz reagowanie na popełniane wykroczenia. W ostatnim czasie doszło do bardzo groźnej sytuacji na przejeździe kolejowym, gdzie mieszkanka Czarnego Dunajca wjechała samochodem na przejazd kolejowy, kiedy opuszczanie zapór już się rozpoczęło. Kobieta utknęła pomiędzy szlabanami. Kierująca miała bardzo dużo szczęścia. W tym przypadku pociąg nie jechał z największą prędkością, gdyż za przejazdem znajduje się stacja kolejowa i maszynista zdążył w porę zareagować, wyhamować i udało się w bezpiecznym miejscu zatrzymać pociąg. Za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem karnym w kwocie 2000 złotych oraz 15 punktami karnymi. 

Podczas prowadzonych w piątek działań sygnalizację świetlną ostrzegającą o zbliżającym się pociągu zignorował też mieszkaniec Nowego Targu. Mężczyzna na oczach funkcjonariuszy wjechał oplem na przejazd przy czerwonym świetle. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w kwocie 2 000 złotych i otrzymał 15 punktów karnych. W przypadku tego wykroczenia obowiązuje tzw. recydywa, czyli podwójna stawka mandatu karnego, jeżeli kierowca ponownie popełni to samo wykroczenie w okresie dwóch lat.

Policjanci przestrzegają:

– pamiętajmy, aby w rejonie przejazdu kolejowego zachować szczególną ostrożność i stosować się do obowiązujących przepisów. Natomiast w sytuacji kryzysowej nie wolno ryzykować, należy zjechać z torów, nawet jeśli będzie to wymagało wyłamania rogatki. Niewielka siła nacisku pozwoli bezpiecznie wyłamać zapory.

Policjanci przypominają:

•    kierujący pojazdem zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez niego, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność;

•    przed wjechaniem na tory kierujący winien upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;

•    kierujący powinien prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;

•    w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym należy niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Policjanci zaznaczają także, że kierującemu pojazdem zabrania się:

•    objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

•    wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

•    wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

•    omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

 

/źródło: Policja Nowy Targ/

Andrzej Lach 13.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również