Kamery live
prognoza pogody

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu otrzymała grant naukowy

25 października 2023 08:50

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu (dawniej Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa) otrzymała grant badawczy pt. Edycja krytyczna pamiętnika Sebastiana Flizaka „Spod Gorców w świat i z powrotem” przyznany z projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Fundamenty”.

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu otrzymała grant naukowy

Jak informuje ANS, celem projektu jest naukowe wydanie pozostającego w maszynopisie i rękopisie pamiętnika dra Sebastiana Flizaka (1881-1972), ludoznawcy, etnografa, sybiraka, nauczyciela z Mszany Dolnej.

– Pamiętnik Sebastiana Flizaka obejmuje okres od lat 80. XIX wieku po lata 50. XX wieku, zatem niezwykle ważny i obfitujący w przełomowe wydarzenia czas schyłku epoki porozbiorowej, I wojny światowej, Drugiej Rzeczpospolitej, II wojny światowej i pierwszych lat komunizmu. Stanowi interesujące studium wydarzeń kluczowych dla historii kraju, widzianych z perspektywy inteligenta chłopskiego pochodzenia. Pamiętnik jest wymownym świadectwem patriotycznej postawy autora społecznika, pokonującego przeciwności losu z poświęceniem życia osobistego i rodzinnego. Wynikiem projektu będzie drukowana publikacja książkowa o objętości ok. 50 arkuszy, umożliwiająca dostęp szerokiemu gronu odbiorców do zachowanego w rękopisie i maszynopisie pamiętnika dra Sebastiana Flizaka – poinformowano w przesłanym komunikacie.

Projekt powstał w ramach pracy Ośrodka Badań Regionalnych ANS w Nowym Targu. Wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 300 tys. zł. Kierownikiem projektu jest dr Katarzyna Ceklarz z Instytutu Nauk Humanistycznych i Turystyki.

Źródło: ANS w Nowym Targu

ag 25.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również