PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Abp Marek Jędraszewski ustanowił Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Nowym Targu (galeria)

11 września 2021 20:39

Abp Marek Jędraszewski ogłosił dziś kościół św. Jana Pawła II na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu Sanktuarium Diecezjalnym. 

Abp Marek Jędraszewski ustanowił Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Nowym Targu (galeria)

W sobotę o 17.00 rozpoczęła się z dawna wyczekiwana uroczystość. W trakcie mszy świętej, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ogłosił dekret o ustanowieniu kościoła p.w. Św. Jana Pawła II w Nowym Targu Sanktuarium Diecezjalnym im. Jana Pawła II. W nabożeństwie tłumnie wzięli udział parafianie, księża, poczty sztandarowe oraz samorządowcy.

 – Dziękuję bardzo księdzu Arcybiskupowi za przychylenie się do prośby o ogłoszenie tej świątyni Sanktuarium oraz wszystkich, które wspierali podejmowane w tym względzie starania. Jak również wszystkim, którzy przygotowali dzisiejszą liturgię. Wyrażam radość wszystkich nas z tego wydarzenia, które przyczyni się do rozrostu duchowego i moralnego wiernych. Kościół na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu powstał jako wotum wdzięczności za życie i pontyfikat Jana Pawła II – mówił w trakcie Eucharystii dotychczasowy proboszcz, a obecnie już kustosz Sanktuarium ks. Jan Karlak. – Jako proboszcz i budowniczy tego kościoła zdaję sobie sprawę, że wraz z ogłoszeniem naszej świątyni Sanktuarium św. Jana Pawła II wstaję wraz z parafianami przed zadaniem jeszcze ważniejszym i trudniejszym, ze względu na czasy, żeby budować świątynie duchową w sercach i sumieniach ludzi w ich codziennym życiu. By wszyscy przybywający w progi tego kościoła, Sanktuarium, znajdowali umocnienie wiary i miłości, by odradzali się do życia dla Boga i bliźniego, naśladując przykład naszego patrona.

W trakcie mszy przypomniano pontyfikat Jana Pawła II oraz jego wizytę w Stolicy Podhala sprzed 40 lat na lotnisku. 

 – Chodzi o to, by w tym Sanktuarium, w tym świętym miejscu, pogłębiać swoją wiarę w Jezusa Chrystusa, który nam sobą objawił Boga – mówił w trakcie homilii abp. Marek Jędraszewski. – Objawił nam też człowieka, to kim jesteśmy, skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy. Właśnie tu, w Sanktuarium św. Jana Pawła II trzeba ciągle na nowo, w Jezusie Chrystusie jednorodzonym Synu Bożym, odkrywać klucz do zrozumienia siebie w świecie, który za wszelką cenę chciałby nas sprowadzić do rangi zwierząt. Z gatunków tak licznych zamieszkujących nasz glob. Ale nic więcej. To Sanktuarium jest właśnie po to, żeby zrozumieć, że jesteśmy ponad wszystkie inne istoty tego świata, bo stworzeni na Boży obraz i Boże podobieństwo, to znaczy powołani do tej miłości, które ma swoje źródło jedynie w tym, który jest miłością – w Bogu.

Na zakończenie uroczystości metropolita krakowski poświęcił kaplice różańcowe od północnej strony świątyni, które były darem darczyńców dla uczczenia 100 urodzin św. Jana Pawła II.

Parafia Na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu została erygowana 3. grudnia 2006 roku. Ówczesny Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz 31. października 2006 roku poświęcił ziemię na której stanął dom parafialny, a 9. listopada 2008 roku wmurował kamień węgielny, przywieziony z bazyliki św. Piotra w Rzymie, jako dar Ojca Świętego Benedykta XVI dla Parafii Na Równi Szaflarskiej. Proboszczem Parafii jest ksiądz Jan Karlak. 

Zaprojektowany przez Tomasz Pyszczka, Marcina Stelmacha oraz Paweł Puta nowotarski kościół pw. Św. Jana Pawła II jest wyjątkowy m.in. ze względu na swoje walory termiczne. Jest to jedna z pierwszych pasywnych budowli sakralnych w Polsce. Wyjątkowość świątyni dodaje także fakt posiadania relikwii. Są to: kropla krwi Św. Jana Pawła II, włosy Ojca Pio, relikwie św. Faustyny i bł. Hanny Chrzanowskiej oraz dwie relikwie św. Brata Alberta.

Odpust parafialny odbywa się 22 października – w dzień liturgicznego wspomnienia Błogosławionego Jana Pawła II, z możliwością przeniesienia go na najbliższą niedzielę poprzedzającą ten dzień lub po nim następującą.

Piotr 11.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również