Ośrodek Pomocy Społecznej podsumowuje ostatnie tygodnie
Większa ilość obowiązków, nowe zadania i inicjatywy oraz konieczność dostosowania pracy do całkiem nowej rzeczywistości. Najważniejsze zadania Ośrodka Pomocy Społecznej w okresie epidemii obejmują przede wszystkim pomoc rzeczową, żywnościową dla osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych, z problemem bezrobocia, czy pozostających w kwarantannie, ale także akcję „Zakupy dla seniora”, pomoc psychologiczną, poradnictwo duchowe, czy telefoniczne usługi informacyjne.
-Część zadań wynikała z naszej wewnętrznej potrzeby, naszej inicjatywy dla lokalnej społeczności, część zadań to są zadania, które zostały na nas nałożone ze strony Urzędu Wojewódzkiego czy też bezpośrednio ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – tłumaczy Agnieszka Zmarzlińska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu.
Wśród wielu zadań, najistotniejsze to zapewnienie pomocy żywnościowej dla potrzebujących. To osoby samotne, starsze, niepełnosprawne, ale także świadczeniobiorcy korzystający z bezpłatnych posiłków wydawanych przez Polski Komitet Pomocy Społecznej. Już od 17 marca posiłki trafiają codziennie bezpośrednio do miejsca zamieszkania świadczeniobiorców – to ponad 80 środowisk z terenu Nowego Targu. Żywność dotarła też do 8 osób pozostających w kwarantannie, dzięki współpracy z druhami OSP z Nowego Targu.
-W okresie, kiedy został wprowadzony stan epidemii, dostarczonych zostało prawie 10 ton żywności, jest ona rozdysponowywana na bieżąco przez Polski Komitet Pomocy Społecznej. Pomagają w tym wolontariusze – podkreśla dyrektor OPS Agnieszka Zmarzlińska – Dziękuję z tego miejsca wszystkim wolontariuszom, bez ich udziału zaangażowania wielu rzeczy w ogóle nie udałoby się zrealizować.
Wolontariusze z własnej inicjatywy i ze środków własnych przygotowali żywnościowe paczki świąteczne dla 5 seniorów i 7 osób z problemem bezrobocia. Z kolei 12 seniorów z Nowego Targu zgłosiło się i skorzystało kilkakrotnie z akcji „Zakupy dla seniora”.
Wśród dodatkowych usług OPS w Nowym Targu jest pomoc psychologiczna oraz poradnictwo duchowe, realizowane dzięki współpracy z parafią pw. św. Katarzyny. Psycholog dyżuruje w każdy poniedziałek i piątek od 10 do 12, natomiast codziennie od 7.30 do 19 pracownicy OPS dyżurują pod telefonami po to, żeby przekazać wszystkim osobom potrzebującym m.in. niezbędne informacje o możliwości wsparcia.
Dyżury telefoniczne to również niezwykle istotny aspekt działalności OPS. Jak podkreśla pani dyrektor, osobom starszym i samotnym najbardziej brakuje kontaktu z innymi ludźmi. Telefon z podziękowaniami za posiłek często staje się pretekstem do rozmowy, której tak bardzo potrzebują.
Komentarze