Kamery live
prognoza pogody

80. rocznica Zagłady. Żeby ich śmierć nie była nadaremna…

30 sierpnia 2022 22:52
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Słoneczny, piękny dzień 30. sierpnia 1942 roku stał się apogeum zagłady podhalańskich Żydów, okrutnym finałem akcji „Reinhardt” rozpętanej przez okupanta w Generalnym Gubernatorstwie. Te tragiczne wydarzenia przypomniały rozpoczęte dzisiaj obchody 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala.

Holocaust pochłonął prawie 3 tysiące istnień naszych współziomków, zmiótł z powierzchni ziemi cały żydowski świat. Przywracanie ofiarom tej zbrodni imion, nazwisk, twarzy i należnego miejsca w zbiorowej pamięci to wielkie dzieło, które jest zasługą przede wszystkim ludzi takich jak dr Karolina Panz – historyczka z Raby Wyżnej, członkini Centrum Badań nad Zagładą Żydów, autorka listy pomordowanych Żydów i Dariusz  Popiela, założyciel Fundacji Rodziny Popielów „Centrum”, która z gronem wspaniałych wolontariuszy realizuje projekt „Ludzie, nie liczby”; laureat nagrody „POLIN 2021”, inicjator i sprawca przywrócenia godnego stanu żydowskim cmentarzom w Krościenku nad Dunajcem, Grybowie, Czarnym Dunajcu i Nowym Targu.

Gdy początkiem listopada na nowotarskim kirkucie odsłaniano monument z nazwiskami ofiar podhalańskiej odsłony Holocaustu i rozpoczęto ceremonialne modlitwy, pandemia nie pozwoliła na przybycie tym ostatnim ocalałym z pogromu, ich rodzinom i bliskim pomordowanych. W 80. Rocznicę Zagłady było to już możliwe.

Organizatorami rozpisanych na trzy dni nowotarskich obchodów stały się Miasto Nowy Targ, Powiat Nowotarski, Powiatowe i Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Drukarstwa, Krakowski Oddział IPN-u oraz Stowarzyszenie Zespół Regionalny „Śwarni”.

Poruszające uroczystości rozpoczęto w miejscu spędzenia i selekcji kilkuset żydowskich rodzin przed wywózką do obozów pracy, rozstrzelaniem na miejscowym kirkucie lub transportem do obozu zagłady w Bełżcu, czyli na stadionie im. Piłsudskiego. Stąd 263 osoby skierowano do przymusowej pracy na terenie Nowego Targu, Czarnego Dunajca i Zakopanego, a półtora tysiąca w bydlęcych wagonach, w nieludzkich warunkach, pojechało do Bełżca. Z kilkuset rodzin, które 30. sierpnia 1942 roku przeszły przez bramę stadionu, ocalała tylko jedna – rodzina Datlerów, ukryta w lesie i przechowana przez nowotarżanina Józefa Jędrola, potem zaopatrzona przez niego w fałszywe dokumenty.

Na murawie stadionu – przed uczestnikami obchodów, w asyście pocztów sztandarowych, harcerzy, kadetów, delegacji i góralskiej muzyki, z gminy Ochotnica Dolna – wyciskające łzy z oczu i pełne sentymentu do miasta szczęśliwego dzieciństwa wspomnienia snuli m.in. cudem ocalona z Holocaustu 87-letnia dziś Janet Applefield z rodziny Singerów i jej córka Debbie Milley oraz prof. Hanoch Gutfreund — fizyk teoretyczny, dyrektor Centrum Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, syn rodziny, która w porę zdołała uciec na Wschód. Jemu też towarzyszyło w podróży na Podhale rodzinne grono.

Tłumaczenia z polskiego na angielski i odwrotnie przygotowała i zapewniała zaangażowana w projekt „Ludzie, nie liczby”, radna Ewa Garbacz.  

– Należycie do innego świata, innego kontynentu i innych czasów – zwracał się on po hebrajsku, a potem po polsku do swoich wnuczek i wnuków prof. Hanoch Gutfreund. – Jednak ślad tego, czego jesteście dzisiaj świadkami, jest zapisany również w waszych genach. Mam nadzieję, że w przyszłości, wspominając to wydarzenie, będziecie pamiętać nie tylko o tragedii przeszłości i swoich rodzinnych korzeniach, ale także o dzisiejszych wyrazach współczucia i zrozumienia, wykazanych przez mieszkańców Nowego Targu.

Rocznicowe obchody nazwał on „kamieniem milowym na drodze miasta Nowy Targ i jego mieszkańców do uporania się z tym strasznym rozdziałem historii”.  

Wspomnieniową część zamknęło zbiorowe odczytanie imion i nazwisk prawie 3 tysięcy osób upamiętnionych na pomniku za bramą żydowskiego cmentarza, przy dźwiękach skrzypcowej muzyki Wiesława Bieniasza. Był to też symboliczny sprzeciw wobec masowej, bezimiennej śmierci w samotności, w rozstrzeliwaniach, w czeluściach gazowych komór.

Góralska muzyka z Ochotnicy prowadziła uczestników obchodów z murawy stadionu na dworzec kolei. W miejscu wywózki i ostatnich pożegnań z miastem składano kwiaty i kamienie z nazwiskami ofiar – odkrytymi i przypomnianymi dzięki żmudnej i długiej kwerendzie obsypywanej wyrazami wdzięczności Karoliny Panz.

Trzecie miejsce wydarzeń pierwszego dnia obchodów to nowotarski kirkut. Tu potomkowie i krewni ofiar wymieniali imiona i nazwiska, wspominali losy swoich pomordowanych bliskich, powierzając ich Najwyższemu. Kładli kamienie na grobowych płytach.

Do prowadzenia modlitw zaproszeni zostali potomek szczawnickich rabinów, dziś naczelny rabin Krakowa – Avi Baumol, proboszcz z parafii Św. Brata Alberta na Niwie – ks. Franciszek Rembiesa i przybyły z Ukrainy ks. Witold Józef Kowalów rodem z Białego Dunajca, założyciel wydawnictwa „Wołanie z Wołynia”, proboszcz parafii w Ostrogu nad Horyniem, kapłan, którego Opatrzność zbliżyła do starszych braci w wierze.

Wieczór wypełniło spotkanie w Miejskim Centrum Kultury – z krakowskim reżyserem Wojciechem Szumowskim i jego filmowym dziełem „Ukos światła”. Przejmujący obraz przybliża sylwetkę, refleksje i motywy działania Dariusza Popieli, ukazując też pracę wolontariuszy projektu „Ludzie, nie liczby” – na przykładzie zmiany oblicza żydowskiego cmentarza w Czarnym Dunajcu. Ta filmowa produkcja trafiła już do widzów w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, wkrótce trafi i do Australii.

W środę o godz. 18.00 czeka nas otwarcie na rynku na Rynku wystawy o okrucieństwie akcji „Reinhardt”. Stworzył ją krakowski Oddział IPN-u. Godzinę później w Miejskim Centrum Kultury rozpocznie się spektakl „Ślady na piasku”, z programem słowno-muzycznym, następnie koncertem cenionego w Europie zespołu „Magda Brudzińska Klezmer Trio”.

1. września natomiast Muzeum Drukarstwa zaprosi na spotkanie autorskie z Miriam Guensberg, autorką książki „Bohater bez ojczyzny” – o opowiadającej dzieje jej urodzonego w Nowym Targu ojca. Będzie to już ostatni punkt trzydniowych obchodów 80. Rocznicy Zagłady.

(asz)

80. rocznica Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala (zdjęcia)

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 30.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również