Kamery live
Kamery live
prognoza pogody

80 lat po Godzinie „W” – niebywały rekonstrukcyjny rozmach

2 sierpnia 2024 10:03

NOWY TARG. Nowotarska Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ tego roku mogła wreszcie zorganizować upamiętnienie wybuchu postania warszawskiego w sercu miasta. I uczyniła to z niebywałym rozmachem, ściągając Nowego Targu aż cztery grupy rekonstrukcyjne z imponującą ilością archiwalnych pojazdów. Obchody odbyły się pod patronatem Starosty Nowotarskiego.

80 lat po Godzinie „W” – niebywały rekonstrukcyjny rozmach

Rekonstrukcyjnej akcji w 80. rocznicę powstańczego zrywu, militarnie skierowanego przeciwko niemieckiemu okupantowi, a politycznie – przeciwko Sowietom, nie zaszkodził lekki deszcz w popołudniowej porze. Odgłosy strzałów, wybuchów i unoszące się dymy ściągnęły do centrum niemały tłum widzów. A członkowie rekonstrukcyjnych grup z pietyzmem starali się odtworzyć atmosferę gorącego letniego dnia sprzed Godziny „W”. Kwiaciarka chodziła z koszykiem róż, rikszarz zapraszał na przejażdżkę ulicami stolicy. Aż wybiła „godzina pomsty”. Jedną ze scen była triumfalna defilada powstańców z pojmanymi Niemcami.

Drugim epizodem odtwarzanym na płycie rynku było zdobycie przez harcerski Batalion „WIGRY” Pałacu Mostowskich na Starym Mieście. W czasie powstania toczyły się o niego zacięte walki, przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie utrzymali go powstańcy. Zabytkowy obiekt został jednak w latach wojny zniszczony w 85-ciu procentach.

Około godzinnym rekonstrukcyjnym akcjom towarzyszyła narracja. Umundurowanie i wyposażenie biorących udział w dynamicznych scenach było imponujące. Tylko gołębie na rynku rozproszył niezwyczajny hałas.  

W odtwarzanie atmosfery Godziny „W” i zaangażowanych było 60 rekonstruktorów i 60 harcerzy z Hufca Podhalańskiego ZHP. Ci ostatni, prócz miejscowych, przyjechali z Zakopanego, Cichego, Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej Ochotnicy, Rabki, Łapsz Niżnych i Szaflar.

Plenerowe akcje wykonywały aż cztery stowarzyszenia: Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”  (mimo decyzji ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk chlubiąca się imieniem majora Józefa Kurasia „Ognia) Nadwiślańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych, Stowarzyszenie 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1919.

Podziękowania za zorganizowanie wydarzenia godnego 80-tej rocznicy odbierała przede wszystkim Jadwiga Nieckarz, lokomotywa Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ.

W finale rekonstruktorzy i harcerze z ochotą ustawiali się do zdjęć przed ratuszem, a spracowanych i trochę przemoczonych polowa kuchnia zapraszała na gorący bigos, kawę, herbatę. 

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 02.08.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również