Kamery live
prognoza pogody

77-latka padła ofiarą oszustwa “na policjanta. Straciła ponad 200 tysięcy

14 sierpnia 2021 13:15

77 –letnia mieszkanka Nowego Targu padła ofiarą oszusta, który podając się za policjanta, wyłudził od niej ponad 200 tys. zł. Dla uwiarygodnienia swoich danych polecił seniorce, aby zatelefonowała na 997. Kobieta wybrała numer, nie rozłączając jednak połączenia…

77-latka padła ofiarą oszustwa

Kilka dni temu na telefon 77-latki z Nowego Targu zadzwonił mężczyzna, informując, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji i prowadzi tajną akcję wymierzoną w hakerów, przejmujących środki zgromadzone na kontach bankowych. Dla uwiarygodnienia swoich danych polecił seniorce, aby zatelefonowała na nr 997.

Kobieta, nie rozłączając połączenia, wybrała wskazany  numer. Rozmówca zapewnił 77-latkę, że ma do czynienia z policjantem, którego zadaniem jest ochrona przed oszustami  jej pieniędzy ulokowanych w banku. Stąd polecił kobiecie, aby udostępniła mu dane wymagane do logowania do bankowości internetowej. Kobieta, nieświadoma, że jest ofiarą oszustwa, podała niezbędne informacje. Kolejnego dnia zorientowała się jednak, iż z jej rachunku bankowego zniknęło ponad 200 tys. zł.  

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!

·        Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

·        Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.

·        Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.

·        Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

·        Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

·        Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

·        Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

·        Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

 

os 14.08.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również