Kamery live
prognoza pogody

75. Spływ – stopy wody pod kajakiem!

27 maja 2016 09:20
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Przez trzy dni niósł ich będzie Dunajec. Ok. 250 załóg zaczęło wypływać spod kładki o godz. 13.30. W pierwszy dzień Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego uczestnicy pokonują pierwszy etap 70-kilometrowej wodniackiej trasy. Jest to „swobodne płynięcie” do Mizernej. W sobotę zakończenie Spływu odbędzie się tradycyjnie w bazie na terenie Krościenka.

Start kajakarzy poprzedziły koncert zespołu New Market Jazz Band i uroczystość otwarcia jubileuszowego Spływu na scenie sportowego stadionu przy Hali Lodowej. Tego roku na inaugurację jubileuszowej edycji zawitali do Nowego Targu m.in. prezes Polskiego Związku Kajakowego Józef Bejnarowicz, wiceprezydent Krakowa, kiedyś wierny uczestnik Spływu na Dunajcu – Tadeusz Trzmiel i reprezentujący ministerstwo sportu Tadeusz Wróblewski. Wśród spływowiczów z różnych polskich klubów są Węgrzy, Niemcy, Czesi i Słowacy. Startującym kibicowali nowotarżanie, których to wydarzenie tłumnie ściąga nad brzeg Czarnego Dunajca.

Komandora Zbigniewa Mizerka, wracającego do sił po operacji kardiologicznej, zastąpił Andrzej Gosztyła.

Spływ im. Tadeusza Pilarskiego to jedna z najstarszych – nawet na świecie – i największych w Europie masowych imprez wodniackich, organizowana przez Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec”. Honorowym patronatem obejmują go Marszałek Województwa i Prezydent Miasta Krakowa. Współorganizatorami są samorządy miast i gmin, przez obszar których biegnie trasa Spływu: Nowy Targ, Czorsztyn, Krościenko, Łącko.

Najlepsze, najtłumniejsze lata ta impreza ma już za sobą, ale doczekała się grona wiernych i dzielnych uczestników. O wysokiej randze Spływu odbywającego się w ramach Tygodnia Dzikich Wód świadczy fakt, że – jako impreza pięciogwiazdkowa – zaliczany jest do cyklu zawodów Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego. Figuruje też w kalendarzu imprez PTTK. Uczestnicy-weterani pokonywali Dunajec już ponad 50 razy.

NT24TV 27.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również