Kamery live
prognoza pogody

7. Noc Muzeów w Nowym Targu – jak wehikuł czasu (galeria)

20 maja 2017 22:27

7. Noc Muzeów w Nowym Targu przeszła do historii. Sama również jednak była tej historii pełna - każda z prezentowanych w sześciu różnych miejscach ekspozycji umożliwiała odwiedzającym odbycie swoistej podróży w czasie. 

7. Noc Muzeów w Nowym Targu - jak wehikuł czasu (galeria)

“Podróże w czasie i przestrzeni” – brzmiał tytuł otwartej dziś w ramach Nocy Muzeów wystawy twórczości Heleny Jacyno w Galerii BWA Jatki. Ale nie tylko tam – oglądając oryginalne, przestrzenne obrazy malowane na szkle, w których zaklęte są wspomnienia – można było mieć wrażenie przemieszczania się w czasie. W każdym z sześciu miejsc, które zaangażowane były w organizację 7. Nowotarskiej Nocy Muzeów, czuć było ducha historii, której w ten szczególny wieczór można było dotknąć. A chętnych do podróży w czasie, każdorazowo przypieczętowanych stempelkiem na specjalnie przygotowanej w tym celu kartce, było wielu.

Okres II wojny światowej przywołał odbywający się w rytm żołnierskich pieśni piknik edukacyjno-militarny, z pokazem pojazdów wojskowych, ich wyposażenia i innych rekwizytów z epoki, prezentowanych przez sporą grupę członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Breda” z Bielska-Białej. Piknik stanowił uzupełnienie udostępnionej od początku maja ekspozycji Muzeum Podhalańskiego – “Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie w 75. rocznicę wyjścia Armii gen. Władysława Andersa z ZSRR”.

By poczuć klimat czasu zimnej wojny i socjalizmu, nie trzeba było wiele – boczne wejście do Urzędu Miasta, kilka schodów w dół i…zupełnie inny, dziś fascynujący świat, zachwycający mnogością prostych eksponatów, które jeszcze nie tak dawno temu otaczały nas na co dzień. 

O kilka dekad wstecz można było cofnąć się, zwiedzając Bursę Gimnazjalną, gdzie czekała pełna fotografii i oryginalnych materiałów wystawa historyczna, przedstawiająca dzieje internatu, jak również “Kosmos”, czyli autentyczne wnętrze pokoju na poddaszu bursy, z zachowanymi elementami wyposażenia. W Bursie pokazano też przegląd prac obecnych uczniów I LO.

Ciekawą ekspozycję przygotowała też na okoliczność Nocy Muzeów nowotarska filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, prezentując w jednym miejscu, tuż obok siebie, różne czasopisma o ogromnej rozpiętości czasowej – od XIX wieku do lat współczesnych, co dało możliwość prześledzenia zmian obyczajowych, trendów i mód, ale i ustrojów politycznych. Otwarcie wystawy “Od wstępniaka do stopki, czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI wieku” zaszczycił swoją obecnością pisarz Maciej Pinkwart, który sam zajmował się tematyką czasopiśmiennictwa. 

Nostalgiczny nastrój zapanował z kolei w Sali Tradycji KS “Podhale” – emocje dawnych lat wywołała projekcja filmu “Wujek” w reżyserii Gabriela Wolskiego. Film jest pierwszym z cyklu “Legendy Podhala” i opowiada o Tadeuszu Kramarzu. Przepełniona pucharami i medalami sala tradycji była idealnym anturażem dla tej niezwykłej, nagrodzonej brawami premiery, a Noc Muzeów – okazją do spotkania młodych fanów z hokejowymi olimpijczykami.

/os

 

NT24TV 20.05.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również