Kamery live
prognoza pogody

68 kontroli i tylko jedna pobrana próbka popiołu

2 marca 2017 22:35

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta podano statystyki odnośnie kontroli palenisk, jakie upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta wykonali w ciągu ostatniego miesiąca, na skutek wniosków zgłoszonych przez mieszkańców, ale i własnych obserwacji. Wykonano 68 kontroli i pobrano jedną próbkę popiołu.

68 kontroli i tylko jedna pobrana próbka popiołu

Zapytaliśmy pracownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Nowym Targu, zajmującego się kontrolami w terenie, o to z czego wynika dysproporcja ilości kontroli w stosunku do ilości pobranych próbek popiołu. 

“Pracownicy Wydziału jeden raz natrafili na proceder spalania odpadów w wyniku czego została pobrana próbka popiołu. W pozostałych przypadkach w trakcie wykonywania czynności kontrolnych nie stwierdzono spalania odpadów ani prawdopodobieństwa występowania takiego zjawiska w przeszłości, co byłoby uzasadnioną podstawą pobrania próbki. Pracownicy zostali w tym zakresie przeszkoleni i mają wiedzę merytoryczną na temat wykrywania przesłanek świadczących o tym, że w kotle mogły być spalane substancje niedozwolone. Można to zweryfikować poprzez aktualnie spalane materiały, stan wnętrza kotła, skład fizyczny popiołu z paleniska oraz materiały znajdujące w pomieszczeniu kotłowni przeznaczone do spalenia. Zaznaczamy, że ze względu na koszty badań i troskę o racjonalne wydawanie środków publicznych, próbka pobierana jest wówczas, gdy istnieją poważne przesłanki wskazujące na spalanie substancji niedozwolonych” – odpowiedział na nasze pytanie Bartłomiej Bednarz. 

Jednym z postulatów, przedstawionych przez reprezentanta Nowotarskiego Alarmu Smogowego podczas ostatniej Sesji Rady Miasta było właśnie comiesięczne publikowanie statystyk kontroli.

NT24TV 02.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również