Kamery live
prognoza pogody

65 lat „Gorców” – jak druga młodość

20 listopada 2017 07:00

Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” to jedna wielka rodzina, zjawisko wielopokoleniowe, ale i przykład ambitnej śpiewaczej grupy ozłoconej blaskiem wielu nagród, przyjmowanej z aplauzem na prestiżowych festiwalach, rozsławiającej miasto w kraju i za granicami. Jubileusz 65-lecia jego istnienia – obchodzony w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina pokazał, że „Gorce” właśnie wchodzą w drugą młodość.

65 lat „Gorców” – jak druga młodość

Po hucznym jubileuszu 60-lecia, organizowanym pięć lat temu pod dachem MOK-u, miejsce świętowania nie było teraz wybrane przypadkowo. Szkoła Muzyczna od lat wszak udziela gościny próbom chóru, a dwójka jej poprzednich dyrektorów dyrygowała „Gorcami”.

Bez względu na to, jaką rocznicę świętuje Chór z blisko 50-osobowym składem, zakładany w 1952 r. przez chórmistrza i organistę Józefa Grzybka – „Gorce” zachwycają, radują i rozczulają swoim śpiewem. Mają w swoim repertuarze utwory regionalne i patriotyczne, pieśni sakralne, ale też utwory żartobliwe i rozrywkowe. Specjalizują się w wykonaniach dzieł Józefa Edmunda Titza, Jana Maklakiewicza i innych twórców, których inspirowały ludowe motywy. Podziw i uznanie budzą jego świetnie opracowane wykonania wielogłosowe.

Chór był już wcześniej odznaczony „Za zasługi dla Miasta Nowego Targu i szczyci się tytułem jego Honorowego Ambasadora. W swój zacny jubileusz od radnego wojewódzkiego Stanisława Barnasia otrzymał jeszcze Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Dla pań chórzystek był pęk małopolskich czerwonych korali. Gratulacje i życzenia składały mu władze powiatu i miasta, a czuły list przyszedł od syna założyciela „Gorców” – aktywnego w Krakowie chórmistrza Bogusława Grzybka. Anielskich głosów i boskiej opieki życzył Chórowi od dawna zaprzyjaźniony z nim ks. Stanisław Wojcieszak.

Po Stanisławie Kowalczyku prezesurę przejął niedawno Henryk Chrobak, a dyrygentkami są teraz Joanna Szczerba i Dorota Żmuda. Natomiast ciesząca się niezmiennym autorytetem i sympatią osoba, pod której batutą wiele lat śpiewały „Gorce” – pani Janina Glińska, wciąż wiernie i życzliwie towarzyszy wszystkim chóralnym wydarzeniom.

Pierwsza część obchodów była wszakże poświęcona postaci, która – związana z „Gorcami” przez 31 lat, poprowadziła śpiewaczą grupę ku znaczącym sukcesom. To zmarły przed 15 laty dyrygent i kierownik artystyczny Chóru – prof. Jan Szostek, rozmiłowany w muzyce organowej i śpiewie chóralnym człowiek wielkiego talentu, dużych zasług i osobowość niezwykła. Jemu poświęcony był wspomnieniowy film. Tak się cudownie składało w historii „Gorców”, że dyrektorujący Szkole Muzycznej przez 25 lat Jan Szostek jednocześnie dyrygował „Gorcom”, a batutę przejęła później jego zastępczyni, pani Glińska. 

Wspomnieniowy klimat tworzyły cztery wykonane przez pełny skład Chóru pieśni: „Beskidzki Harnaś” Jana Maklakiewicza, „Ej, dolinom, dolinom” i „Wiater holny” Józefa Edmunda Titza, oraz „Wierzę” Józefa Świdra.

W hołdzie dla prof. Szostka w jubileuszowym koncercie zagrali dwaj jego uczniowie – Bogusław Ćwiertnia i Krzysztof Sokołowski. Nie brakło też filmowego wspomnienia z minionych pięciu lat, z narracją przez wiele lat prezesującej Chórowi Zofii Sokołowskiej. Dość przywołać tylko dwa wybrane sukcesy Chóru z tego okresu: ubiegłoroczny udział w XXII Międzynarodowym Festiwalu „BALKAN FOLK FEST” w bułgarskich Złotych Piaskach czy I miejsce zdobyte w maju tego roku, podczas I Festiwalu Piosenki Religijnej Seniorów „O Matce Pieśń” w Toruniu, wśród 23 zespołów z całej Polski zakwalifikowanych do konkursu spośród ponad 70 zgłoszonych.

Gwoździem jubileuszowego programu było jednak prawykonanie utworu stworzonego specjalnie dla „Gorców”, na ich jubileusz. To „Nieszpory Maryjne” – dzieło zafascynowanego muzyką liturgiczną młodego krakowskiego kompozytora, dyrygenta i animatora muzycznego Janusza Krzysztofa Korczaka. Na organach akompaniował Chórowi przy tym monumentalnym i wzniosłym wykonaniu Wojciech Gracz, organista po krakowskiej Akademii Muzycznej i wielu mistrzowskich kursach. Partie solowe śpiewała w tej prapremierze „Nieszporów” Annika Mikołajko – sopran koloraturowy, solistka m.in. Filharmonii Krakowskiej.

W prawie 50-osobowym składzie „Gorców” najbardziej cieszyła ciągła śpiewacza obecność tych, którzy w Chórze są od początku jego istnienia, śpiewali pod dyrekcją śp. Jana Szostka i dziś wciąż stanowią grupę najpilniej uczęszczających na próby.

Trudno, by jubileuszowy koncert zakończył się inaczej niż owacją na stojąco. A kolejnym koncertem „Gorców” ucieszymy się już niedługo, jak co roku, w świątecznym czasie, z udziałem nowych zaproszonych gości.

/asz

NT24TV 20.11.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również