Kamery live
prognoza pogody

50 nowych kartek dla Małopolski. Dwie trafią do szpitala w Nowym Targu

6 maja 2020 12:56

W najbliższym czasie Małopolska zyska 50 nowych ambulansów. Zakup karetek jest finansowany ze środków unijnych. Pierwsze dwa pojazdy wyjadą już 15 maja, docierając do Szpitali Uniwersyteckiego i im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Kolejne będą gotowe w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu. Dwie w pełni wyposażone w sprzęt medyczny karetki o wartości 600 tys. zł każda trafią do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. 

50 nowych kartek dla Małopolski. Dwie trafią do szpitala w Nowym Targu

Zakup karetek był możliwy dzięki szybkim decyzjom Komitetu Sterującego ds. Koordynacji Nakładów na Sektor Ochrony Zdrowia pod przewodnictwem marszałka Witolda Kozłowskiego. Komitet został powołany, by przygotować projekt „Zakup usług i wszelkich wyrobów medycznych niezbędnych do zapobiegania, diagnostyki i zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa małopolskiego”. Wcześniej Komitet omówił ramowe rozdysponowanie kupowanych ambulansów. Zamówienie zbiorcze zostało złożone przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jeszcze 3 kwietnia.

Wszystkie karetki będą w pełni wyposażone w sprzęt medyczny (całkowicie bezpieczne w niesieniu pomocy zarażonym koronawirusem) i informatyczny, a także w urządzenia do dezynfekcji. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł.

-Pierwsze dwa pojazdy wyjadą już 15 maja, docierając do Szpitali Uniwersyteckiego i im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Kolejne będą gotowe w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu. Podjęliśmy decyzję, by karetki były w każdym miejscu, gdzie są zespoły ratowników – wyjaśnił wicemarszałek Łukasz Smółka.

W celu ujednolicenia zamówienia oraz jego szybszej realizacji całość (50 karetek) zostanie zakupiona przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (KPR), które będzie rozdysponowywać ambulanse na pozostałych partnerów. Zgodnie z decyzją Komitetu na wyposażeniu KPR pozostanie 19 pojazdów, a 31 zostanie przekazanych na podstawie umowy cesji prawie 20 różnym jednostkom zdrowia z terenu Małopolski.

Ambulanse trafią także na Podhale –  do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu oraz Szpitala Powiatowego w Zakopanem. 

Auto-Form Sosnowiec realizuje zamówienia na pojazdy sanitarne w Polsce, Europie i na całym świecie, jako firma rodzinna, już od 40 lat. – 42 spośród 50 karetek dla Małopolski zostaną wyprodukowane na bazie Medecedesa Benza, pozostałe osiem na podstawie Volkswagena. Dwie karetki będą miały napęd na cztery koła, szczególnie przydatny w warunkach górskich – zaznaczył Wojciech Szyja, dyrektor techniczny Auto-Form.

-Karetki będą służyły ratowaniu zdrowia i życia nie tylko mieszkańców, ale i turystów przyjeżdżających do Małopolski. Bo wszyscy muszą czuć się bezpiecznie – podsumował wicemarszałek Łukasz Smółka.

źródło i fot.: Urząd Marszałkowski w Krakowie

os 06.05.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również