Kamery live
prognoza pogody

50-lecie Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej

17 grudnia 2021 08:14

W ostatnich dniach Łopuszna świętowała ważny i duży jubileusz 50-lecia istnienia Gminnego Ośrodka Kultury. Choć budowa obiektu trwała od połowy lat 60-tych, to właśnie w 1971 roku wybudowany w czynie społecznym budynek – jeszcze pod nazwą Wiejskiego Domu Kultury – został oddany do użytku i oficjalnie otwarty. Gospodynią uroczystości była Józefa Kuchta, która funkcję dyrektora GOK-u pełni od 1976 roku oraz wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch. 

50-lecie Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej jest bardzo ważnym centrum działalności kulturalnej w Gminie Nowy Targ. Od lat organizowane są tu znane, cykliczne wydarzenia, które przyciągają do GOK-u wielu mieszkańców Podhala – to m.in. odbywający się od 1973 roku Konkurs Potraw Regionalnych, gminny przegląd dziecięco-młodzieżowych zespołów regionalnych, Święto Gwary Góralskiej, festiwal “Od Podhala do Opola”, ale także konkursy plastyczne, recytatorskie, wystawy, czy spektakle teatralne. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych.

Ważną misją GOK-u od samego początku było kultywowanie podhalańskiej tradycji. Działają tu regionalne zespoły góralskie “Mali Łopuśnianie”, zespół Ludwika Łojasa oraz grupa teatralna “Góralsko Brać”. Od 2004 roku przy ośrodku kultury funkcjonuje Izba Pamięci ks. Prof. Józefa Tischnera. ‘Tischnerówkę” odwiedza wielu turystów z całej Polski. 

Warto wspomnieć, że jednym z głównych inicjatorów budowy domu kultury w Łopusznej był zmarły zaledwie przed tygodniem, wieloletni sołtys wsi Jan Król, który w listopadzie świętował 100-lecie urodzin. 

Filmowa relacja z wydarzenia – w “Przeglądzie Tygodniowym”. 

fot. rm

os 17.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również