Kamery live
prognoza pogody

45 mln dofinansowania na rozwój geotermii

27 września 2017 21:57

Przedstawiciele pięciu polskich gmin otrzymały od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacje na rozpoznawanie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych. Wśród beneficjentów z kwotą prawie 45 mln złotych znalazła się też Gmina Szaflary. Planowany w Bańskiej odwiert ma w przyszłości służyć wybudowaniu magistrali ciepłowniczej w kierunku Nowego Targu. 

45 mln dofinansowania na rozwój geotermii

Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński wczoraj podpisał umowę w sprawie dotacji. 

– Geotermia to nowoczesny i skuteczny element walki ze smogiem – podsumował Prezes Zarządu NFOŚiGW dr Kazimierz Kujda podczas uroczystego podpisywania umów z włodarzami poszczególnych miast i gmin. 

W ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Geologia i górnictwo Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, do Funduszu wpłynęło 30 wniosków, z czego 17 uzyskało pozytywną ocenę NFOŚiGW. 5 pierwszych (Szaflary, Koło, Lądek Zdrój, Sochaczew i Sieradz) zostało już zaakceptowanych przez Głównego Geologa Kraju, a pozostałe 12 wniosków czeka na jego decyzję.

– Duży potencjał zasobów geotermalnych i korzystne warunki geotermiczne w Polsce sprawia, że rozwój geotermii i geotermiki staje się jednym z najważniejszych celów Ministra Środowiska, który umożliwia prowadzenie polityki geologicznej, surowcowej, klimatycznej i poprawy jakości powietrza – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko.

“Wykonanie otworu badawczo-eksploatacyjnego Bańska PGP-4 w celu ustalenia zasobów wód termalnych w utworach eocenu numulitowego i mezozoicznych podłoża niecki podhalańskiej, w obszarze górniczym „Podhale1” – to szczegółowa nazwa projektu, którego wnioskodawcą była Gmina Szaflary, a który uzyskał dokładnie 44,9 mln dotacji. Wstępnie koszt wykonania odwiertu szacowano na 50 mln. 

Rozpoczęcie przedsięwzięć planowane jest jeszcze w roku 2017, natomiast zakończenie w latach 2018-2021. Najgłębszy odwiert realizowany będzie w Gminie Szaflary (5 300 m), a najpłytszy w Gminie Sochaczew (1 400 m).

Na obszarze Polski udokumentowano 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Powszechność występowania oraz odnawialność energii geotermalnej, a także brak zależności od zmieniających się warunków klimatycznych, dają możliwość wykorzystania potencjału geotermalnego w szeregu instalacji. Aktualnie działa kilka ciepłowni geotermalnych: Bańska, Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów, Stargard.

źródło: Portal Samorządowy, Ministerstwo Środowiska

fot. Ministerstwo Środowiska

NT24TV 27.09.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również