Kamery live
prognoza pogody

42. Piesza Pielgrzymka Górali do Częstochowy, czyli Kościół wędrowny

25 lipca 2023 17:38

NOWY TARG – JASNA GÓRA. Końcem lipca, początkiem sierpnia zagęszcza się na trasach wiodących ku Jasnej Górze. Zdążają tam od niedzieli także Podhalanie, uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy. Pątniczy szlak pokonają oni w 9 dni.

42. Piesza Pielgrzymka Górali do Częstochowy, czyli Kościół wędrowny

Grupa Nowotarska wyruszała z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, po błogosławieństwie ks. dziekana Stanisława Strojka i ks. Władysława Zązla, przed postojem w ludźmierskim Sanktuarium wstępując jeszcze do kościołów Św. Katarzyny i Św. Jadwigi Królowej. Ok. 100-osobową grupę prowadzoną przez ks. Przemysława Ciosa i o. Jana Króla, paulina rodem z Nowego Targu, żegnało sporo osób, powierzając jej modlitwie i pamięci swoje prośby. Niektórzy towarzyszyli pielgrzymom w drodze do kolejnych nowotarskich kościołów lub do Ludźmierza.   

Każdego dnia marsz będzie zajmował pątnikom ok. 10 godzin. Choć wyruszali przy pełnym słońcu, już teraz doświadczają burzowej pogody. Nie oszczędzają ich deszcze. W pokonaniu złej aury i trudów 250-kilometrowej trasy pomagają im modlitwa i pieśń. Wspólnotowe wędrowanie staje się też czasem osobistej refleksji. 

Hasłem tegorocznej, 42. Pielgrzymki, jest wezwanie „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Trzon Grupy Nowotarskiej to pielgrzymkowi weterani, nie brak w niej i rodziców z najmłodszymi pociechami w wózkach, pielęgniarki i fizjoterapeuty ani reprezentacji działającej przy parafii Najświętszego Serca grupy teatralnej. Otuchy dodaje grupa muzyczna, o bezpieczeństwo dba grupa kierowania ruchem. Prawie równocześnie z Grupą Nowotarską wychodziły ku Jasnej Górze grupy z Orawy, Rabki i Bachledówki. Wielu pątników ma w bagażach góralskie odzienie, by w takim stroju pokonać ostatni odcinek drogi i wejść na Jasną Górę. Nastąpi to w poniedziałek, 31 lipca. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, o godz. 14.30, będzie wtedy przewodniczył  abp Marek Jędraszewski. Do domu pielgrzymi wrócą zamówionymi wcześniej autokarami.

(asz)

     

 

 

 

Anna Szopińska 25.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również