Kamery live
prognoza pogody

35-lecie YKP Nowy Targ i XV Regaty o Puchar Burmistrza – dubeltowe żeglarskie święto

6 września 2022 06:10

NOWY TARG. Miniony weekend na Jeziorze Czorsztyńskim upłynął pod znakiem jubileuszowych imprez i sportowej rywalizacji . W sobotę Yacht Club Polski Nowy Targ świętował 35-lecie swojego istnienia, a w niedzielę prawie trzydzieści jachtów zmagało się na wozie w XV Regatach o Puchar Burmistrza Nowego Targu.

35-lecie YKP Nowy Targ i XV Regaty o Puchar Burmistrza – dubeltowe żeglarskie święto

W sobotę na przystani YKP-u w Mizernej Mszę św. z okazji jubileuszu sprawował ks. proboszcz Zbigniew Płachta. Muzyczną oprawę liturgii zapewniła mieszana schola z nowotarskich parafii: św. Katarzyny, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Jana Pawła II. Wieczorem, w „Gościńcu Pienińskim” w Kluszkowcach, obył się uroczysty bankiet w z okazji 35-lecia nowotarskiego YKP-u, z wręczeniem odznaczeń i nagród dla żeglarzy oraz podziękowaniami dla wspierających żeglarską brać. Podziękowania odebrali m.in. burmistrzowie Nowego Targu i Rabki. Srebrnym Medalem YKP-u uhonorowany został wiceburmistrz Nowego Targu, Waldemar Wojtaszek. Specjalne wyróżnienia – za pomoc, zaangażowanie i wsparcie – otrzymali zasłużeni działacze.

Na jubileusz YKP-u przybyli reprezentanci bratnich klubów z całej Polski, m.in. z Krakowa, Częstochowy, Zakopanego. Przemawiał Janusz Marek Taber – komandor Zarządu Głównego YKP, który przyjechał wraz z małżonką.

Gospodarzem 35-lecia był komandor YKP Nowy Targ, Ryszard Giżycki, a obchody organizował Piotr Bielak, inicjując potem śpiewanie szant z gitarowym akompaniamentem.

W niedzielne południe natomiast 29 załóg wystartowało w XV Regatach o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Wśród rywalizujących byli nie tylko mieszkańcy Podhala, a i goście z całej Polski, nawet jeden żeglarz z Londynu.

Jachty podzielono na grupy: regatowe, bezkabinowe, kabinowe do 7 metrów, kabinowe powyżej 7 metrów. Odbyły się trzy wyścigi po trójkącie. Ze względu na zachodni wiatr, jachty halsowały najpierw w kierunku boi usytuowanej między przystanią YKP w Mizernej a Ptasią Wyspą. Następnie kursami baksztagowymi i fordewindowymi – do boi przy Zielonych Skałkach, aby finiszować bajdewindem na wysokości przystani YKP. Podczas dwóch pierwszych biegów panowały bardzo dobre warunki wiatrowe – około 2 st. B. Ostatni rozgrywano już przy słabszym wietrze.

Z powodu awarii technicznych Regat nie ukończyły trzy jachty: w dwóch przypadkach porwały się fały grota, w jednym uszkodzeniu uległo jarzmo steru. Jednym z pechowców był Stanisław Janowiak – wieloletni bosman PTŻ Nowy Targ (popularny szef przystani wciąż ma „parę w rękach”…).

Puchar Burmistrza poszedł w ręce… wiceburmistrza, bowiem zwycięskim jachtem okazał się „Wind” ze sternikiem Jerzym Olbrychtowiczem i Waldemarem Wojtaszkiem jako załogantem. To ciekawy tandem: Jurek Olbrychtowicz jest wielokrotnym zwycięzcą różnych regat na Jeziorze Czorsztyńskim, natomiast kariera żeglarska wiceburmistrza rozwija się dynamicznie dopiero od kilku lat.

Zapowiadany i straszący ciemnymi chmurami deszcz był uprzejmy się opóźnić, nie przeszkadzając w rozegraniu Regat. Po zmaganiach przyszedł czas na żeglarską biesiadę z gitarą i szantami.

Jubileuszowe imprezy były również okazją do zaprezentowania pamiątkowego zegara z motywem żaglowca i herbami 20 klubów, które tworzą strukturę YKP, w tym klubów z Londynu, Bremy, San Francisco i Toronto. Zegar ten jest suwenirem zaprojektowanym na zbliżające się 100-lecie YKP-u.

(asz)

Fot. Waldemar Wojtaszek

Wyniki:

 

 

   

 

Anna Szopińska 06.09.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również