Kamery live
prognoza pogody

35-lecie Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy – Rój liczny, pamięć żywa (z galerią)

12 grudnia 2022 07:40

NOWY TARG. Co roku, w okolicach dnia św. Ambrożego, w którejś miejscowości Podhala, Spiszu czy Orawy odbywa się Pszczelarski Rój. Tego roku zwołano go w Nowym Targu Mieście, a spotkaniu pszczelarskiej braci dodał estymy jubileusz 35-lecia Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy.

35-lecie Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy – Rój liczny, pamięć żywa (z galerią)

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Brata Alberta na Niwie, koncelebrowana przez emerytowanego proboszcza i kapelana pszczelarzy – ks. Franciszka Rembiesę oraz jego następcę – ks. Andrzeja Kwaka, syna zmarłego niedawno pszczelarza. Jako dary ołtarza niesione były zdobiony paschał i rozmaite pszczele produkty. Uczestniczyła w tym grupka Podhalańskich Królowych Miodu. Stoisko przed kościołem oferowało godne polecenia miody, świece, dobroczynny propolis. Była to jednak pierwsza Msza św., podczas której nie usłyszeliśmy już czytań i psalmowych wersetów śpiewanych zawsze przez Józefa Różańskiego z Nowego Targu, zmarłego przed ponad rokiem założyciela słynnej Pasieki „Pod Lasem” w Spytkowicach, z zabytkowymi ulami oraz imponującej kolekcji malarskich i rzeźbiarskich wizerunków św. Ambrożego, przekazanej zgodnie z jego wolą do Pasieki „Barć” w Kamiannej.   

Prosto ze świątyni liczne grono przeniosło się do restauracji „Ruczaj”, bo tradycja grudniowych rojów to także wspólny obiad. Pszczelarzom towarzyszyli duchowni, ich kapelani: obaj proboszczowie z Niwy i o. Mateusz Jacukiewicz – przełożony domu zakonnego dominikanów na Wiktorówkach, także reprezentacje Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, Małopolskiej Izby Rolniczej, zubrzyckiego Muzeum Orawski Park Etnograficzny. Nie brakło władz samorządowych: burmistrza Grzegorza Watychy i wicestarosty Bogusława Waksmundzkiego. Ze słowackiej Trsteny przyjechał Iwan Matuga – prezes tamtejszej organizacji pszczelarskiej i wieloletni starosta.

Historię założonego w 1987 roku Podhalańskiego Zrzeszenia pszczelarzy przypomniał jego wieloletni prezes Jan Świdroń. Organizacja, którą w 1987 roku zakładało 78 pszczelarzy, dziś liczy 157 członków. Są to właściciele od kilku do nawet ponad 200 pszczelich rodzin, głównie z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, ale także z dalszych rejonów, nawet z Krakowa i okolic, a to w sumie łącznie 3 tysiące 850 rodzin pod opieką.

Dla tego grona Podhalańskie Zrzeszenie organizuje szkolenia i doradztwo, pomaga w zwalczaniu pszczelich chorób i w sprzedaży miodu, także w wypełnianiu wniosków oraz korzystaniu ze wsparcia rynku produktów pszczelich. Coraz większa ilość członków jest oczywiście tym większym wyzwaniem dla Zarządu, który wykazuje niezmienną otwartość i cieszy się, że organizacja rośnie w siłę.

Sztandarowe, systematycznie organizowane imprezy Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy to Dzień Misia, Miodu i Bartników w Poroninie, grudniowy Pszczelarski Rój i zaangażowanie w orawskie Święto Borówki. Po majówkach w spytkowickiej Pasiece „Pod Lasem” tradycją stają się majówki na Wiktorówkach, jeśli pogoda pozwoli – połączone z tatrzańską wycieczką. Część turystyczną, rekreacyjną i biesiadną mają też szkoleniowe spotkania w pasiekach. Podczas nich np. pszczelarze zwiedzali z przewodnikiem kościół w Orawce czy torfowisko Baligówka.

 

 Minuta uczciła bartników, którzy teraz już niebieskie zbierają pożytki. Wręczone zostały odznaczenia nadane przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie. Do wylosowania był „ul z duszą” i 10 ramek – dar zakładu stolarskiego Stanisława Duszy z Pieniążkowic. Uświęcone tradycją są także słowa toastu, jaki podczas rojowych spotkań wznosi się „trójniakiem”: Miodu w ulu, miodu w życiu. Niech się leje. Niech się leje miód – życia cud. Spełniło go prawie półtorej setki pszczelarzy i ich najbliższych zgromadzonych w „Ruczaju” – za dary natury, za efekt zbożnego trudu człowieka i złocistej pszczoły: najpracowitszego, najbardziej pożytecznego z owadów. Podczas jubileuszowego Roju prezentowane było też logo Podhalańskiego Zrzeszenia – z motywem pszczelich komórek i krzyża na Giewoncie.

A oto lista odznaczonych i uhonorowanych:

  1. Medale Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie

– Biskup Bogusław

– Sikoń Jacek

– Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy, jako organizacja

  1. Złota Odznaka Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie

– Bobek Józef

  1. Srebrna Odznaka Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie

– Lenart Władysław

  1. Brązowa Odznaka Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie

– Bryniarska Halina

– Dusza Stanisław

– Gąsienica Maria

– o. Jacukiewicz Mateusz

– Kułach Stanisław

– Kustra Rafał

– Łuka Teresa

– Magiera Ewa

– Pawlikowski Andrzej

– Spytkowski Stanisław

– Zapotoczny Józef

– Żądlak Jan

  1. Wyróżnienie Dyplomami okolicznościowymi Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie

– Pawlikowski Tomasz

– Kowalczyk Zbigniew

– Gąsienica Michał

Wyróżnienie Dyplomami okolicznościowymi Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy:

  1. osoby związane z organizacją, ale nie będące jej członkami, świadczące dla niej pracę społeczną

– Barbara Czubernat

– Ewa Bukowska

– Gabriela Chowaniec

– Halina Biskup

– Henryk Łuka

– Izabela Sikoń

– Małgorzata Grzybek

– Monika Świdroń

– Roman Bachulski

– Zdzisław Sikoń

– Marian Pytel

2. członkowie Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy

– Andrzej Fryźlewicz

– Bohdan Seweryn

– Henryk Czubernat

– Jan Jarząbek

– Joanna Karwacka

– Józef Bukowski

– Marcin Czyszczoń

– Marek Hosaniak

– Roman Sołtys

– Stanisław Rzeszótko

– Stanisław Sukiennik

– Stefan Nogawka

– Włodzimierz Bachulski

(asz)

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 12.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również