Kamery live
prognoza pogody

3 Maja na rynku – świętował cały powiat. Celebrujmy swoją polskość!

3 maja 2022 16:31
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Świętowanie 231. rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, zwanej potem Konstytucją 3 Maja, zgromadziło w sercu miasta przedstawicieli całej Nowotarszczyzny. Głośnymi oklaskami na rynku został przyjęty udział w tych powiatowych uroczystościach także delegacji ukraińskiej.

Chór „Gorce” uświetniał Mszę św. sprawowaną w ogrodach kościoła św. Katarzyny w intencji Ojczyzny. Na rynek prowadziła jej uczestników i poczty sztandarowe szkół, instytucji, związków, stowarzyszeń Miejska Orkiestra Dęta pod wodzą kapelmistrza Marcina Musiaka. Mistrzem ceremonii przed ratuszem był Marcin Kudasik, zapraszający w tym znaczącym dla narodowej historii dniu do celebrowania polskości. Wszak druga w świecie i pierwsza w Europie tak rewolucyjna konstytucja, była świadectwem woli naprawy państwa i reformatorskiej wizji. Czy stała się solą w oku ościennych państw, przyspieszając II i III rozbiór – o to już będą się spierać historycy. Z perspektywy ponad dwóch wieków nie da się jednak zaprzeczyć, że mądrość jej twórców dała podwaliny nowoczesnemu społeczeństwu.  

O wolności mądrej i odpowiedzialnej mówił przed ratuszem starosta Krzysztof Faber. Nawiązał do wojennej sytuacji i Ukrainy, dającej przykład obrony wartości, na czoło których wysuwa się wolność. Świąteczne zgromadzenie było dla niego okazją do podziękowań dla instytucji, służb i firm pomagających uchodźcom, także dla osób prywatnych za to, że przyjęły ich pod swój dach.

Gdy Miejska Orkiestra zagrała „Rotę” pochyliły się stojące szpalerem sztandary. Wiązanki pod tablicą na frontowej ścianie ratusza, ufundowaną przez naszych przodków w 10-lecie wojny polsko-bolszewickiej i Cudu nad Wisłą, składały władze powiatu i miasta, przedstawiciele „Solidarności”, Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, organizacji kombatanckich, szkolnictwa, wiceministra Edwarda Siarki, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, straży pożarnej, policji, wojska, senator Jan Hamerski, także delegacja Ukraińców. Mocno zaznaczyli swoją obecność harcerze i harcerki. Sztandary opuszczały szpaler, defilując przy dźwiękach „Warszawianki”.   

  

Chwilę później w honorowej rundzie objechało rynek kilkudziesięciu uczestników rajdu zorganizowanego przez Towarzystwo  Cyklistów „Orzeł” ze Spytkowic, dla upamiętnienia majowej rocznicy, uczczenia Dnia Flagi, również dla okazania solidarności i poparcia walczącej bohatersko Ukrainie. Rajdowcy z flagami przytroczonymi do swoich kolarek uformowali delegację, by tez złożyć kwiaty.

Wielu zgromadzonych na rynku serdecznie witało gości i machało na pożegnanie patriotycznym cyklistom.

Wtedy na płycie zrobiło się naprawdę głośno. Przed ratuszem koncertowały już młode talenty ze Studia Piosenki SEPTYMA, przy kawiarniach grała jeszcze Orkiestra Dęta, a miłe zamieszanie wprowadziła kolumna rajdowców. Wszystko to nadało żywiołowy, radosny charakter świętowaniu, mimo, że i na ten szczególny dzień kładzie się cieniem okrutna, absurdalna, nieprzewidywalna w swoich skutkach wojna.  

(asz)

 

 

Anna Szopińska 03.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również