Kamery live
prognoza pogody

29 lekarzy z Nowego Targu i gminy podpisało apel do władz

27 lutego 2017 18:28

Treść apelu przedstawiła lekarka rodzinna Lidia Kołodziej podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta. "Sytuacja jest bardzo poważna, to nie jest jakieś tam mówienie o smogu" - mówiła pani doktor.

29 lekarzy z Nowego Targu i gminy podpisało apel do władz

Lidia Kołodziej w przekonujący sposób, wykorzystując powagę profesji, jaką wykonuje i używając mocnych haseł, wprowadziła zebranych w temat. Występowała jako reprezentantka lokalnego środowiska lekarzy rodzinnych, którzy jako pierwsi stykają się z “ofiarami” smogu i zajmują się leczeniem ich skutków.

Nigdy nie przypuszczałam na początku swojej kariery zawodowej, że doczekam kiedyś czasów, kiedy będę zalecać pacjentowi, by nie wychodził na zewnątrz, ponieważ oddycha zanieczyszczonym powietrzem, które jest dla niego groźne. – mówiła. Poinformowała, że zauważają wraz z kolegami lekarzami wzmożoną ilość alergii i zachorowań na astmę wśród najmłodszych.

Następnie odczytała treść apelu do radnych i władz miasta o podjęcie skutecznych działań w zakresie walki ze smogiem. Zawierał on m.in. szereg lekarskich zaleceń na wypadek przekroczonych norm pyłów w powietrzu, z niewietrzeniem mieszkania, zaniechaniem aktywności fizycznej (m.in. odwołanie przedszkolnych spacerów i ruchowej aktywności dzieci i młodzieży) włącznie, ale również prośbę o zorganizowanie systemów wczesnego alarmowania o smogu (np. pod postacią specjalnych tablic informacyjnych umieszczonych w placówkach oświaty i służby zdrowia) i akcji edukacyjnych. 

-Ten apel to jest wołanie o to, żeby się opamiętać i działać. Temat jest bardzo niebezpieczny. Jeśli teraz nie zrobimy nic lub zrobimy bardzo mało, to będziemy mieć skutki w przyszłości. (…) Proszę Państwa radnych i pana burmistrza o to, aby podjąć działania zmierzające do skutecznego, wyraźnego ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu. (…) Nie zmienimy naszego położenia, ale możemy zdziałać bardzo wiele rzeczy. I o to proszę.

Nie wszyscy radni zareagowali przychylnie. Pojawił się głos – który oburzył panią doktor – sugerujący, że sama powinna się tym zająć. 

– Jak ja mam to zrobić, pani radna? – zadała retoryczne pytanie Lidia Kołodziej.

A jak my możemy to zrobić? – odpowiadali radni. 

Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski zwrócił uwagę na to, że adresatami apelu powinni być również “zwykli” mieszkańcy, szczególnie ci, którzy kopcą. 

Preludium dla wystąpienia pani doktor było wystąpienie innego mieszkańca – reprezentującego Nowotarski Alarm Smogowy Karola Walczaka, który przedstawił zgromadzonym krótką prezentację. Poinformował, że do każdego z radnych oraz do władz miasta wystosowany został list przedstawiający propozycję wspólnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Nowym Targu. 

/os

NT24TV 27.02.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również