Kamery live
prognoza pogody

27. Festiwal Europejskiego Rzemiosła Ludowego EL’RO w Kieżmarku (galeria)

10 lipca 2017 07:36

Reprezentacja władz Nowego Targu z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele brała udział w otwarciu 27. Festiwalu Europejskiego Rzemiosła Ludowego EL'RO w Kieżmarku. Jest to najstarszy i najbardziej rozbudowany festiwal tego typu w Europie, imponujący rozmachem, świetną organizacją i mnogością historycznych atrakcji związanych z tradycyjnym rzemiosłem.

27. Festiwal Europejskiego Rzemiosła Ludowego EL'RO w Kieżmarku (galeria)

Już od 1990 roku Kieżmark na trzy dni zamienia się w stolicę rzemiosła i kultury ludowej, a organizowany tam festiwal to ogromne wydarzenia na skalę międzynarodową, przyciągające turystów, artystów i wystawców również spoza terenu Słowacji. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy był obchodzący w tym roku 430-lecie powstania cech tkacki.

Otwarcie z udziałem władz, tradycyjnie poprzedzone było uroczystą, kolorową paradą z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, grup folklorystycznych, szermierczych i teatralnych  w oryginalnych strojach z epoki.

Rzesze uczestników podziwiały pokazy dawnych rzemiosł zainscenizowane w historycznej otoczce tak, by każdy mógł poczuć się jak w wehikule czasu. I choć w tym roku głównym motywem przewodnim było tkactwo, podczas kieżmarskiego jarmarku nie brakło przedstawicieli innych cechów: kowalstwa, garncarstwa, ludwisarstwa, snycerstwa i wielu innych. Swoje wyroby prezentują tu rokrocznie najwięksi mistrzowie tradycyjnej sztuki rzemieślniczej z całej Europy.

I mimo, że wstęp na teren jarmarku był płatny, a pogoda nienajlepsza, chętnych nie brakowało.

Program imprezy, która odbywa się na urokliwym, kieżmarskim rynku, na terenie zamku i jego dziedzińca, bogaty był w ciekawe wydarzenia muzyczne, filmowe, teatralne, kulinarne. W ciągu trzech dni imprezy na scenie pojawiły się m.in. folklorystyczne grupy z Czech, Serbii, Czarnogóry, Grecji, Gruzji i Polski.

Reprezentacja z Nowego Targu miała okazję uczestniczyć w koncercie zorganizowanym w drewnianym, ewangelickim kościele św. Trójcy (tzw. kościele artykularnym) w Kieżmarku, gdzie wystawiono operę “Hrad Prepevny”, powstałą z okazji obchodzonej w tym roku 500. rocznicy reformacji oraz 300-lecia istnienia parafii. 

W gronie delegatów z Nowego Targu, prócz burmistrza Grzegorza Watychy znalazł się Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski oraz urzędujący członek zarządu Starostwa Powiatowego Bogusław Waksmundzki. 

 

NT24TV 10.07.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również