27 – 29 września. VI Zjazd Karpacki w Ludźmierzu – startuje jutro
LUDŹMIERZ. Wici dawno zostały rozesłane, jutro wieczór – Zborem wołoskim w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich – zaczyna się trzydniowe, pełne ciekawych wydarzeń spotkanie ludzi gór, czyli VI Zjazd Karpacki.
Wskrzeszając przedwojenną tradycję, organizuje go Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, we współpracy ze Związkiem Podhalan.
Inicjatywa organizowania corocznych spotkań – Zjazdów Karpackich, pod patronatem Prezydenta RP, zrodziła się w 2015 roku i była adresowana do górali całego Łuku Karpat, regionalistów, działaczy, miłośników gór. Tego roku pierwszemu po pandemii, VI Zjazdowi, towarzyszyć będą liczne spotkania z twórczością i rzemiosłem, występy artystyczne, prelekcje, wystąpienia ludzi gór oraz konferencje z udziałem gości z całego Łuku Karpat, delegacji z Rumunii, Słowacji, Czech i Serbii.
Naukowców, badaczy i pasjonatów z różnych dziedzin zgromadzi Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Granice Karpat”, przekonująca, że tak naprawdę tych granic… nigdy nie było.
Koncerty „Echa Karpat” i „Muzyka Karpat” pomogą odkryć bogactwo kulturowe zaklęte w tradycyjnych tańcach oraz wybranych elementach dawnej obrzędowości. W programie VI Zjazdu – m.in. koncert folkowy i koncert dudziarzy.
Pierwszą o takiej skali, wyjątkowo widowiskową imprezą, stanie się Przegląd Banderii Konnych i Konkurs Powożenia Tradycyjnego. Dyrektor Zawodów, dr Maciej Baraniak, za pierwszym razem spodziewa się ok. 60 – 70 koni, a w następnych latach przewiduje progres. Jak wiele takich imprez – Przegląd Banderii będzie miał walor historyczno-patriotyczny. Prócz banderii z całej Polski pojawią się też konie z zagranicy: ze Słowacji i z Węgier. Wśród ras będzie można podziwiać konie małopolskie, konie śląskie, stare słowackie lipicanery i również stare noniusy z Węgier – maści wyłącznie karej, za panowania cesarza Franciszka Józefa hodowane tylko dla potrzeb wojska. Będą też banderie epokowe, w historycznych strojach: kawalerii polskiej w mundurach z rocznika 1928 i ułanów Władysława Beliny-Prażmowskiego, twórcy kawalerii odrodzonej. Nie powinno braknąć i legendarnej kasztanki Marszałka.
VI Zjazd Karpacki będzie trwał od 27 do 29 września. Konna cześć odbędzie się na hipodromie Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego „Pro-Nati” w Ludźmierzu.
Szczegółowy program – tutaj:
Poniżej filmowa zapowiedź Przeglądu Banderii Konnych:
(asz)
Fot. Paweł Kos
Komentarze