Kamery live
prognoza pogody

Trzy dni szachów  w stolicy Pienin

20 listopada 2023 15:16

Około 150 zawodników wzięło udział w Mistrzostwach Powiatu Nowotarskiego w Szachach. Trwały one trzy dni od 15 – 17 listopada. Uczestnicy rywalizowali w trzech grupach, biorąc udział w igrzyskach: dzieci, młodzieży i Licealiadzie.  

Trzy dni szachów  w stolicy Pienin

Każdą ze szkół mogła reprezentować dowolna ilość zawodników. Grali oni w systemie szwajcarskim, a więc 7 rund po 15 minut. Sędzia głównym był niezawodny Jan Zapała z Mszany Dolnej. Klasyfikacja indywidualna była prowadzona z podziałem na chłopców i dziewczęta, a kwalifikacja drużynowa była OPEN.

– Przy kwalifikacji drużynowej braliśmy pod uwagę 4 najlepszych zawodników z danej szkoły, był jeden warunek w drużynie musiała być jedna dziewczyna – mówił Józef Dyda koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. – Regulamin Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego nie przewiduje szachów indywidualnych, a drużynowe, ale my podczas Mistrzostw robimy wyjątek, bo nie każda szkoła jest w stanie wystawić drużynę, dlatego najpierw są rozgrywki indywidualne, a na ich podstawie wyłaniamy zwycięskie drużyny  – wyjaśniał Józef Dyda, koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu.

Frekwencja podczas tegorocznych zawodów była duża. W Licealiadzie i Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Powiatu Nowotarskiego, klas 7 i 8 startowało w sumie ok. 90 zawodników, a w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Powiatu Nowotarskiego klas I – VI – ok. 60 zawodników. – Jestem zawiedziony frekwencją zawodników ze szkół średnich, szczególnie nie dopisali zawodnicy z Nowego Targu. Jednak na pewno pozytywem jest duża ilość zawodników w grupie najmłodszej, szczególnie dużo maluszków startuje z klas I i II – mówił  Józef Dyda koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu.

Mistrzostwa odbywały się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Były one przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych: Igrzyska Dzieci (klasy od 1 do 6), Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasy od 7 do 8) oraz Licealiada (szkoły średnie). Poziom zawodów był, jak zawsze wysoki, a walki choć zacięte były bardzo partnerskie i wręcz przyjacielskie.

– Bardzo się cieszę, że możemy was gościć w Krościenku nad Dunajcem, że jesteście tak licznie, zapraszamy już za rok – mówił wicewójt gminy Krościenko nad Dunajcem Tadeusz Topolski.

Mistrzostwa Powiatu Nowotarskiego w Szachach to impreza cykliczna i już po raz kolejny odbywała się w gościnnym Krościenku nad Dunajcem. To tu bowiem jest nie tylko odpowiednia sala, przyjazne władze gminy, ale i sporo zawodników. Gmina Krościenko nad Dunajcem może bowiem poszczycić się tradycją gry w tę królewską grę. To w niej już od lat szachy były bardzo popularnym sportem zarówno wśród młodszych, jak i starszych jej mieszkańców.

Medale, puchary, dyplomy oraz książki i słodycze dla uczestników ufundowało Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Wręczali jej dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu Tadeusz Watycha, wójt Jan Dyda, wicewójt Tadeusz Topolski, a także dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem Józef Szałwia.

Organizatorem szachowych zmagań było Powiatowe Centrum Kultury, a współorganizatorem Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Patronat honorowy nad Mistrzostwami Powiatu Nowotarskiego w Szachach sprawował wójt gminy Krościenko nad Dunajcem – Jan Dyda. 

Wyniki:

W kategorii Igrzyska Dzieci

dziewczęta:

Martyna Tytoń,

 Gabriela Mazur,

Kinga Milczarek,

chłopcy:  

Szymon Machaj,

Nikita Velko,

Patryk Wójciak,

Drużynowo:

Szkoła Podstawowa nr 1 Szczawnica w składzie: Nikita Velko, Dmytro Velko, Michał Bieniek, Anhelina Hryshko.

Szkoła Podstawowa nr 1 Rabka – Zdrój w składzie: Patryk Wójciak, Krzysztof Bochacik, Martyna Tatoń, Gabriela Mazur.

Szkoła Podstawowa Grywałd z składzie: Tomasz Kołek, Jakub Ciesielka, Michał Sobkowiak, Kinga Milczarek. 

W kategorii Igrzyska Młodzieży

Dziewczęta:

 1. Małgorzata Szkarłat,
 2. Magdalena Ziętasz,
 3. Aleksandra Andruszko,

Chłopcy:

1 Jeremi Pastwa,

 1. Janusz Gabryś,
 2. Andrzej Turski,

Drużynowo:

Szkoła Podstawowa nr 11 Nowy Targ w składzie:  Jeremi Pastwa, Szymon Tarłowski, Jakub Stopka, Helena Bartoszko.

Szkoła Podstawowa nr 1 Szczawnica w składzie: Janusz Gabryś, Małgorzata Szkarłat, Tymoteusz Dębski, Mateusz Wiercioch.

Szkoła Podstawowa Grywałd w składzie: Magdalena Ziętasz, Michał Opyt, Aleksandra Andruszko, Mikołaj Karkoszka. 

W kategorii Licealiada

dziewczęta:

 1. Nadia Draus,
 2. Emilia Sobkowiak,
 3. Natalia Prearce,

chłopcy:

 1. Kajetan Kowalczyk,
 2. Bartłomiej Paternoga,
 3. Jakub Skalany.

Drużynowo:

ZSO1 Nowy Targ w składzie:  Kajetan Kowalczyk, Jakub Skalny, Maciej Styrylski, Piotr Wojtas.

ZS Rabka – Zdrój w składzie: Nadia Draus, Maciej Obajtek, Bartłomiej Puzia, Leon Mirek.

LO Rabka Zdrój w składzie:  Bartłomiej Paternoga, Kacper Sutor, Franciszek Nowak, Igor Wasilewski.      

Mat. prasowy

 

ag 20.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również