25-lecie poświęcenia sztandaru miasta
21 czerwca br. mija 25 lat od poświęcenia sztandaru miasta, ufundowanego przez ówczesnych radnych oraz burmistrzów. Z tej okazji w kościele św. Katarzyny odprawiona zostanie msza św. w intencji jego żyjących i zmarłych fundatorów i twórców. Szczegóły uroczystości i kilka faktów dotyczących historii sztandaru przedstawił były radny Marek Gruca – jeden z pomysłodawców i ostatnich żyjących przedstawicieli tzw. komitetu wykonawczego, nadzorującego prace nad powstaniem sztandaru.

Msza została zamówiona z inicjatywy obywatelskiej przez radnego tamtej kadencji i odbędzie się w poniedziałek, 21 czerwca o godzinie 18:00 w kościele św. Katarzyny – w przeddzień rocznicy 675-lecia nadania praw miejskich Nowemu Targowi.
-Moim pragnieniem jest, aby msza św. była szczególnym podziękowaniem i wyrazem szacunku dla tych 33 osób- fundatorów i zgromadzenia sióstr klarysek przy krakowskim kościele św. Andrzeja, które od kierunkiem siostry Krystyny były wykonawczyniami sztandaru. Nazwiska osób figurują na 34 gwoździach wbitych w drzewce sztandaru. Sądzę, że jest to ważne dla ich upamiętnienia tym bardziej, że z roku na rok kolejni odchodzą do wieczności. Obecnie, wg mojej wiedzy, jest ich 9 osób. Liczę, że poczet sztandarowy miasta uświetni tę skromną uroczystość – mówił Marek Gruca.
Przypomniał, że msza, podczas której dokonano aktu poświęcenia sztandaru zapoczątkowała oficjalne obchody 650-lecia nadania praw miejskich Nowemu Targowi. W komitecie nadzorującym prace nad powstaniem sztandaru, poza Markiem Grucą działali śp. Marek Fryźlewicz, śp. Józef Truty oraz projektant sztandaru Marcin Ozorowski.
Msza, na której dokonano aktu poświęcenia sztandaru była sprawowana przez księży nowotarżan i Podhalan w imieniu miasta i mieszkańców. Aktu poświęcenia sztandaru dokonał ówczesny metropolita lwowski ks. abp Marian Jaworski, serdeczny przyjaciel Ojca św. Jana Pawła II.
Komentarze