Kamery live
prognoza pogody

25 – 26 maja. V Podhalański Festiwal Modelarski CIUPAGA, czyli małe jest piękne

13 maja 2024 11:07

NOWY TARG. Grupa Modelarska Nowy Targ oraz Miasto Nowy Targ zapraszają modelarzy do udziału w Festiwalu V Podhalańskim Modelarskim CIUPAGA. Impreza odbędzie się w dniach 25-26 maja, w Szkole Podstawowej nr 11 im. AK w Nowym Targu (plac Evry 3).

25 – 26 maja. V Podhalański Festiwal Modelarski CIUPAGA, czyli małe jest piękne

Celem Festiwalu, który ma od samego początku wymiar międzynarodowy, po raz kolejny i zarazem jubileuszowy, będzie prezentacja i konkurs modeli redukcyjnych (plastikowe, żywiczne, kartonowe) w ponad 30 kategoriach i w podziale na wiek startujących, z przyznaniem nagród dla trzech wyróżnionych prac w każdej kategorii oraz nagród specjalnych w wy nagród dla trzech wyróżnionych prac w każdej kategorii oraz nagród specjalnych w wybranej tematyce m.in. model statku powietrznego w polskich barwach, model w polskich barwach; ocena jury dokonywana będzie na zasadzie „podoba się – nie podoba się”. Odbędą się także imprezy towarzyszące m.in. warsztaty modelarskie oraz giełda modelarska.

Impreza służy promocji modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego, także popularyzowaniu modelarstwa wśród mieszkańców regionu, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Ważnym aspektem są wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku oraz promocja Miasta oraz regionu Podhala.

Festiwal Modelarski w Nowym Targu ma charakter festiwalu-wystawy. Jest imprezą otwartą i mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni i zrzeszeni. Dołączenie dokumentacji do modelu nie jest obowiązkowe, ale zalecane w przypadku modeli waloryzowanych i budowanych od podstaw. Uczestnik może wystawić dowolną liczbę modeli, ale nie więcej niż 5 sztuk w każdej kategorii. W przypadku Modeli Kartonowych nie ma podziału na kategorie wiekowe i skalę – jest to kategoria OPEN.

Podczas Festiwalu mogą startować modelarze plastikowi oraz kartonowi. Wydarzenie jest pod patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ.

Kategorie wiekowe, decyduje rok urodzenia:
– HONIELNIK czyli MŁODZIK (zawodnicy do 12 lat),
– JUHAS czyli JUNIOR (zawodnicy od 13 do 18 lat),
– BACA czyli SENIOR (zawodnicy powyżej 18 lat).

Modele będą oceniane przez komisję sędziowską wg zasady „podoba się – nie podoba się”. W czasie oceny komisja będzie zwracać szczególną uwagę na: staranność wykonania oraz poprawność geometryczną, stopień skomplikowania modelu, malowanie i oznakowanie (nie dotyczy modeli kartonowych), wkład pracy własnej. Jeżeli waloryzowana część modelu jest ukryta w środku modelu, modelarz chcący zwrócić uwagę na waloryzacje powinien dołączyć dokumentację fotograficzną z etapu budowy waloryzacji.

Rejestracja odbywać się będzie tylko online na stronie: scale-modeling.com
Opłaty startowe SENIOR – 20pln, od juniorów i młodzików opłaty nie pobiera się.

V Podhalański Festiwal Modelarski CIUPAGA to już też tradycyjnie memoriał im. kpt. pil. Tadeusza Schiele, podhalańskiego akcentu w II Wojnie Światowej. Organizatorzy na jego cześć i dla pamięci utworzyli specjalną kategorię Nojpiykniyjsy Polowac”, w której rozgrywany jest konkurs punktowy dla modeli lotniczych. Podczas Festiwalu mogą startować modelarze plastikowi oraz kartonowi. Tu uczestnik może wystawić jeden model. Do zdobycia jest nagroda za najładniejszy myśliwiec z szachownicą. Organizatorzy przewidują też nagrody specjalne.

Organizatorzy Festiwalu proszą chętnych do uczestnictwa w giełdzie modelarskiej o dokonanie rezerwacji. W planie Festiwalu Modelarskiego są również warsztaty modelarskie.

Więcej informacji na stronie gmnt.eu/ciupaga-2024/v-podhala%C5%84ski-festiwal-modelarski-ciupaga

 

Anna Szopińska 13.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również