Kamery live
prognoza pogody

Podhalański GOPR ma pełne ręce roboty. Zaginięcia, urazy, pomoc paralotniarzom

24 czerwca 2022 11:49

Ostatni czas to okres dużego ruchu turystycznego w górach, co przekłada się na ilość prowadzonych przez podhalańskich goprowców działań. To m.in. liczne urazy, zaginięcie 5-letniego chłopca, czy pomoc paralotniarzowi, który utknął na wierzchołku drzewa. 

Podhalański GOPR ma pełne ręce roboty. Zaginięcia, urazy, pomoc paralotniarzom
Poniżej krótkie opisy kilku przykładowych akcji i wypraw z ostatnich dni:
16.06:
– o godz. 9:20 do Centrali spływa zgłoszenie o turystce z urazem stawu skokowego w rejonie schroniska na Durbaszce, do działania zadysponowany został zespół ratowniczy S.O. Krościenko
– o godz. 11:30 do dyżurki zgłasza się rowerzystka z urazem nadgarstka.
– o godz. 18:25 zgłoszenie o zagubieniu szlaku w rejonie Turbacza. Do działania uruchomiono ratowników z S.O. Nowy Targ z Długiej Polany, ratownicy zostali odwołani z terenu po otrzymaniu informacji około godziny 19 od odnalezieniu się turystki.
18.06:
– o godz. 10 do Centrali dociera informacja o zaginięciu 5-letniego chłopca w rejonie Bereśnika na szlaku żółtym, zgłoszenie zostało przekazane ratownikom ze Szczawnicy. Po około 30 minutach ratownicy dostają informację od Funkcjonariuszy Policji o odnalezieniu zaginionego, ratownicy zostają odwołani z terenu.
– o godz.14:45 zgłoszenie o paralotniarzu, który podczas awaryjnego lądowania zawisnął na drzewie na stokach góry Ciecień do akcji rusza zespół ratowniczy z Centrali w trakcie ewakuacji poszkodowanego z wierzchołka drzewa, ratownicy dostają informację, że drugi paralotniarz miał wypadek jak się okazuje w trakcie lokalizacji miejscaz upadku było to w rejonie lądowiska (okolice drogi), ratownicy zostają zawróceni, gdyż jest tam wstanie dojechać Straż Pożarna oraz Ratownictwo Medyczne o godz. 17:45 ratownicy kończą działania i wracają do stacji w Rabce.
– o godz. 18:00 Na szlaku niebieskim z Turbacza do Koninek znajduje się turysta z urazem stawu skokowego, do akcji zostaję wysłany ratownik z Turbacza, który przeprowadził zabezpieczenie urazu i ewakuacje poszkodowanego do Koninek.
19.06:
– o godz. 11:20 ratownicy dostają informację o zachorowaniu (problemy żołądkowe) 10-letniego chłopca na Polanie Łapsowa, do działania zostaje zadysponowany zespół ratowników z Długiej Polany, który samochodem terenowym GOPR przeprowadzają ewakuacje chorego do samochodu prywatnego, którym wraz z opiekunem udaje się na dalsze leczenie.
22.06:
– o godz. 19:10 Prośba z CPR Kraków o pomoc zespołowi RM w ewakuacji osoby nieprzytomnej w rejonie Poręby (Gorce), w trakcie wyjazdu zespołu GOPR ratownicy zostają odwołani, gdyż ratownikom medycznym udało się przeprowadzić ewakuację samodzielnie.
 
źródło: Grupa Podhalańska GOPR/Facebook
os 24.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również