Kamery live
prognoza pogody

1900 policjantów drogówki będzie czuwało nad bezpieczeństwem w Małopolsce

14 kwietnia 2022 12:05

Podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwać blisko 1900 policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą przede wszystkim nadzorować główne szlaki komunikacyjne, pomagać kierującym, ułatwiać ruch pojazdów, na bieżąco informować o zaistniałych utrudnieniach na drogach za pośrednictwem mediów  oraz reagować na popełniane przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym.

1900 policjantów drogówki będzie czuwało nad bezpieczeństwem w Małopolsce
Działania ruchu drogowego małopolskiej Policji w okresie Świąt Wielkanocnych tj. w dniach 15 – 18 kwietnia 2022 roku.
 
W okresie Świąt Wielkanocnych na drogach pojawia się więcej pojazdów niż zwykle, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nieprawidłowe zachowania wobec pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jazda z nadmierną prędkością to główne przyczyny wypadków, dlatego policjanci będą szczególną uwagę zwracać na kierujących popełniających powyższe naruszenia prawa. Podczas świątecznych kontroli drogowych policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierujących, co pozwoli wyeliminować z ruchu osoby prowadzące pojazd pod wpływem alkoholu, a tym samym narażające innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.
 
Porady dotyczące bezpiecznego podróżowania
 
• Weź pod uwagę przewidywane natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania z tras alternatywnych.
• Odwiedzając stację benzynową sprawdź ciśnienie powietrza w oponach swojego pojazdu – ma to ogromny wpływ na drogę hamowania, zdolność opony do odprowadzania wody i ogólną stabilność pojazdu w zakręcie. Przy tej okazji sprawdź również ciśnienie w kole zapasowym.
• Zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą.
• Kontroluj stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybko i dokładnie oczyszczać szyby z wody.
• Jeżeli na drodze ekspresowej lub autostradzie przydarzy Ci się awaria pojazdu która zmusi Cię do postoju na poboczu – pamiętaj, że masz obowiązek ustawienia ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100m za pojazdem.
• Nie ufaj nazbyt dobrym warunkom pogodowym. Do najcięższych w skutkach wypadków drogowych dochodzi – wbrew stereotypom – przy dobrych warunkach pogodowych.
• Jeżeli podczas jazdy chcesz mieć pod ręką butelkę z wodą mineralną warto zwrócić uwagę na to by była ona zamocowana lub zamknięta w schowku. Podczas zdarzenia drogowego taki przedmiot przewożony luzem, z uwagi na jego bezwładność może z impetem uderzyć w kierującego lub pasażerów powodując obrażenia ciała.
• Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu zawsze używaj elementów odblaskowych czy świetlnych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już nawet z odległości 130 – 150 m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.
Statystyka. Podczas ubiegłorocznych świąt Wielkanocnych, w okresie od 2 do 5 kwietnia 2021 roku odnotowano 12 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 16 zostało rannych. Ponadto doszło do 191 kolizji/stłuczek drogowych.
 
PRZYPOMINAMY, w okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. (z wyłączeniem autobusów).
 
Zakaz obowiązuje w dniach:
– 16 kwietnia (sobota) – w godz. 18.00 – 22.00;
– 17 kwietnia (niedziela) – w godz. 8.00 – 22.00;
– 18 kwietnia (poniedziałek) – w godz. 8.00 – 22.00;
 
źródło, fot. Policja Zakopane
os 14.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również